Albo sprzedaż, albo giełda

Ewa Szczecińska, KAP
opublikowano: 13-12-2006, 00:00

KGHM połączy Walcownię Metali Łabędy z Walcownią Metali Nieżelaznych. Powstałą z nich firmę sprzeda.

KGHM Ecoren (dawne KGHM Metale DSI) ruszyła z realizacją przyjętej strategii. Spółka zależna KGHM Polska Miedź skoncentruje się na produkcji renu. Inne aktywa zostaną sprzedane. Tak stanie się też z kontrolowanymi gliwickimi firmami. Na 22 grudnia zaplanowano walne zgromadzenie akcjonariuszy Walcowni Metali WM Łabędy (w której KGHM Ecoren kontroluje 75 proc. udziałów). W porządku obrad zaplanowano podniesienie kapitału zakładowego tej spółki o 26 mln zł. Nie chodzi tu jednak o zwykłe dokapitalizowanie, lecz przetarcie drogi do połączenia z Walcownią Metali Nieżelaznych (WMN, w której KGHM Ecoren ma 60 proc. udziałów). Ecoren chce wnieść udziały w WMN aportem do WM Łabędy.

— To powrót do dawnych zależności między tymi spółkami. W przeszłości WMN była w ramach restrukturyzacji wyłączona z WM Łabędy. Obecnie Łabędy zatrudniają kilkanaście osób i prowadzą tylko działalność handlową — wyjaśnia Mariusz Bober, prezes KGHM Ecoren.

WMN zatrudnia 220 osób. Kupuje miedź od KGHM i produkuje blachy wykorzystywane m.in. w branży budowlanej. Zgodnie z nową strategią, Ecoren nie chce już zajmować się zarządzeniem spółkami tej branży. Łączenie spółek jest przygotowaniem do sprzedaży.

— Przewidujemy dwa warianty — sprzedaż inwestorowi strategicznemu lub wprowadzenie spółki na giełdę. Chcemy, aby nasze wyjście z niej zakończyło się do końca przyszłego roku. Wkrótce przygotujemy wycenę spółki i ofertę jej sprzedaży — dodaje prezes Ecorenu.

Analitycy sugerują, że zainteresowany takim przejęciem mógłby być Roman Karkosik, główny akcjonariusz takich spółek, jak Impexmetal, Hutmen czy Alchemia. Te trzy firmy są związane z branżą hutniczą.

— Nie otrzymaliśmy żadnego zaproszenia do złożenia oferty. Oczywiście rozważymy ją, jeśli dostaniemy. Jeśli doszłoby do akwizycji, to nie przez Impexmetal, lecz raczej przez Hutmen — mówi Ewa Bałdyga, rzecznik Impexmetalu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Szczecińska, KAP

Polecane