Alcatel Polska wierzy w boom usług dodanych

Marcin Goralewski
11-04-2003, 00:00

Alcatel Polska chciałby, aby jak najszybciej wystartowała telefonia komórkowa UMTS. Ponieważ jednak do tego szybko nie dojdzie, firma szuka nowych źródeł zarobku.

Alcatel Polska chce jak najszybszego uruchomienia przez krajowych operatorów komórkowych usług trzeciej generacji świadczonych w oparciu o UMTS.

— Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani od strony dostaw sprzętu — mówi Jakub Sagan, prezes Alcatela Polska.

Na razie jednak nie zanosi się na szybki start telefonii komórkowej trzeciej generacji. Operatorzy wykupili co prawda licencje, ale ich wykorzystanie chcą maksymalnie opóźnić. Rynek nie jest jeszcze gotowy na nowe technologie, a przede wszystkim przeżywa skutki załamania, jakiego doznał po internetowej gorączce.

— Radząc sobie z trudnym rynkiem, musimy przeorientować strategię. Dopieszczając dotychczasowych klientów, spoglądamy na inne sektory. Przede wszystkim nie możemy już tylko dostarczać sprzętu. Pracujemy nad gotowymi strategiami biznesowymi i tym chcemy zainteresować rynek — mówi prezes polskiego oddziału Alcatela.

Francuska firma chce na przykład pomóc warszawskim torom wyścigów konnych zbudować sieć zakładów wzajemnych, zawieranych w czasie rzeczywistym. Trwają rozmowy z jednym z operatorów komórkowych na temat wprowadzenia usługi pozwalającej płacić SMS za korzystanie m.in. z automatów do napojów.

— Interesuje nas też sektor kolejowy. Na świecie mamy duży udział w automatyce kolejowej i sygnalizacji — dodaje Jakub Sagan.

Alcatel Polska nie podaje własnych wyników finansowych. Wiadomo, że francuska firma matka przeżywa poważny kryzys. Alcatel miał w ubiegłym roku 4,7 mld euro strat i zapowiedział wyprzedaż wielu aktywów niestrategicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Alcatel Polska wierzy w boom usług dodanych