Algieria kupi od Rosji broń wartości 7,5 mld USD

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-03-2006, 16:50

Kontrakt na sprzedaż rosyjskiej broni wartości 7,5 mld USD - taki jest m.in. plon jednodniowej wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina w Algerii - podały w poniedziałek oficjalna strona prezydenta Rosji, kremlin.ru oraz algierska gazeta "Algeria Daily".

Kontrakt na sprzedaż rosyjskiej broni wartości 7,5 mld USD - taki jest m.in. plon jednodniowej wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina w Algerii - podały w poniedziałek oficjalna strona prezydenta Rosji, kremlin.ru oraz algierska gazeta "Algeria Daily".

    Putin przebywał w z jednodniowa wizytą Algierii w ubiegłym tygodniu. Według oficjalnej strony prezydenta Rosji, w trakcie wizyty podpisano także dokumenty o unikaniu podwójnego opodatkowania, powstaniu rosyjsko-algierskiej izby handlowej, współpracy w dziedzinie poszukiwań ropy i gazu oraz "ułatwień dla inwestorów rosyjskich".

    Według strony internetowej dziennika "Algeria Daily", rosyjski biznes w wyniku tych porozumień "uzyskał dogodne warunki dla inwestowania w Algierii". Algierczycy bardzo liczą na rosyjskie inwestycje w budownictwie, przetwórstwie żywności i przemyśle, zwłaszcza wydobycia i przetwórstwa ropy i gazu.

    Według rosyjskiego portalu analitycznego RBCDaily, algierska państwowa firma wydobycia ropy i gazu Sonatrach oraz rosyjskie Gazprom i Łukoil podpisały porozumienia o wspólnym poszukiwaniu i wydobyciu gazu i ropy naftowej. Gazprom wspólnie z Sonatrach będzie oferował na światowych rynkach gaz skroplony do przewozu gazowcami.

    Obecne obroty Algierii z Rosją nie są wysokie - w zeszłym roku, według "Moskowskich Nowosti", sięgnęły 364 mln USD, podczas gdy obroty Algierii z USA wynoszą 8 mld USD.

    Według kremlin.ru, rosyjski kontrakt na sprzedaż broni ma charakter umowy kompensacyjnej. Algierii, która była zadłużona na 4,74 mld USD jeszcze z czasów rozliczeń z ZSRR, Putin zaproponował zakup głównie wojskowego sprzętu lotniczego. W trakcie rozmów rosyjsko-algierskich początkowy kontrakt znacznie rozszerzono.

    Jak twierdzi "Defense News", powołując się na szefa rosyjskiej kompanii handlującej bronią Rosoboronexport, Siergieja Chemezowa, Algieria kupi uzbrojenie za 7,5 mld USD. Chemezow powiedział algierskim i rosyjskim mediom, że uzbrojenie rosyjskie jest "porównywalnej jakości z zachodnim", ale "o 15-20 proc. tańsze".

    Jak podała "Defense News", Algieria kupi 40 samolotów wielozadaniowych MiG29SMT (wersja z przedłużonym zasięgiem), 30 samolotów wielozadaniowych Su-30MK (dwumiejscowy, dalekiego zasięgu), 16 samolotów szkolno-bojowych Jak-130 (najnowszy rosyjski samolot szkolno-bojowy), 8 strategicznych systemów przeciwlotniczych S-300PMU2 Faworit i 40-45 czołgów T-90.

    Według "Algeria Daily" kraj ten realizuje ambitny 5-letni program inwestycji i rozwoju gospodarczego, wartości 80 mld USD. Chce w ten sposób wyjść z chaosu i zastoju gospodarczego, spowodowanego 10-letnią wojną domową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane