Alior całkowicie zmienia doradztwo

opublikowano: 04-10-2018, 22:00

Wszystkie umowy doradztwa inwestycyjnego zostały wypowiedziane. Bank jednak z usługi nie rezygnuje.

Pod koniec września klienci biura maklerskiego Alior Banku otrzymali ostatnie rekomendacje w ramach umów doradztwa inwestycyjnego. Z dniem 20 października 2018 r. bank rozwiąże wszystkie takie umowy. Dwa dni później znów zacznie świadczyć usługi doradztwa inwestycyjnego. By z nich korzystać, trzeba będzie podpisać nowe umowy. Nie można tego jednak zrobić już teraz. Trzeba poczekać do 22 października.

Andrzej Rosłaniec, dyrektor departamentu private banking Alior Banku,
przyznaje, że niski próg wejścia do startego indywidualnych ma wspierać
akwizycję klientów.
Zobacz więcej

NA ZANĘTĘ:

Andrzej Rosłaniec, dyrektor departamentu private banking Alior Banku, przyznaje, że niski próg wejścia do startego indywidualnych ma wspierać akwizycję klientów. Fot. ARC

Zamieszanie z rozwiązywaniem i zawieraniem nowych umów bank tłumaczy wymogami ustawy o obrocie instrumentami finansowymi z 2005 r. i rozporządzeniem ministra finansów w sprawie postępowania firm inwestycyjnych z 2018 r. W myśl tych przepisów, jeśli zmianie ulegają profile inwestycyjne klientów, na podstawie których biuro maklerskie dokonuje oceny odpowiedniości strategii inwestycyjnej dla poszczególnych klientów, dotychczasowa umowa musi zostać rozwiązana.

Czy jednak klienci Alior Banku w październiku masowo zmieniają swój stosunek do ryzyka na rynku kapitałowym? W banku przyznają, że tak nie jest. Bank zmienia po prostu ankiety adekwatności, których wprowadzenie było konsekwencją unijnej dyrektywy MiFID. Nie udało nam się ustalić, czy zmiana pytań jest zaleceniem KNF, czy inicjatywąwłasną banku, który sprzedawał m.in. fundusze W Investment.

— Urząd nie może przekazywać informacji na temat zaleceń kierowanych do poszczególnych podmiotów nadzorowanych. Wchodzi to w katalog czynności nadzorczych, które w sprawach indywidualnych podlegają pod przepisy o tajemnicy zawodowej — zastrzega Jacek Barszczewski, rzecznik KNF.

Andrzej Rosłaniec, dyrektor departamentu private banking w Alior Banku, twierdzi natomiast, że zmianę pytań KNF zinterpretowała jako możliwość zmiany profili inwestycyjnych. A pytania na pewno będą inne.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Nowe ankiety będą bardziej precyzyjne. Będą w nich konkretne przykłady i kilka wariantów odpowiedzi do wyboru. Chodzi o to, byśmy mieli pewność, że klient dobrze zrozumiał o co pytamy — informuje Andrzej Rosłaniec.

Nowe kwestionariusze adekwatności zostaną udostępnione dwa dni przed terminem rozpoczęcia podpisywania nowych umów doradztwa, czyli w dniu w którym wygasną stare. W oparciu o nowe ankiety, usługa doradztwa inwestycyjnego zostanie podzielona na trzy kategorie. Próg wejścia będzie wynosił 5, 100 i 400 tys. zł. Najniższy próg będzie się po prostu sprowadzał do doboru funduszu funduszy prowadzonego przez Alior TFI. Od kwoty 100 tys. zł będzie dostępnych kilka portfeli modelowych — zarówno funduszowych, jak i opartych na bezpośrednich inwestycjach giełdowych oraz mieszanych. Dla klientów Aliora dysponujących kwotą 400 tys. zł strategie inwestycyjne mają być ustalane indywidualnie. Bariera wejścia do tej usługi będzie więc wyraźnie niższa od rynkowego standardu.

— Doradztwem inwestycyjnym chcemy objąć jak największą liczbę klientów. Obecnie rozmowa o inwestycjach bez usługi doradztwa inwestycyjnego jest w praktyce niemożliwa. Jeśli chodzi o próg 400 tys. zł dla strategii indywidualnych, to stwierdziliśmy, że w ten sposób będziemy pozyskiwać klientów. Jak przekonają się na mniejszej kwocie, że nasza usługa ma wartość, to powierzą nam większe pieniądze. Poza tym sam fakt posiadania przez klienta 1 mln zł — co generalnie jest progiem wejścia do private bankingu — nie oznacza, że cały ten milion klient chce zainwestować — tłumaczy Andrzej Rosłaniec.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy