Alior przypomina,jak działa prawo poboru

opublikowano: 10-05-2016, 22:00

Szykuje się duża emisja akcji, w której wszyscy zostaną potraktowani równo. Warto więc odnowić wiedzę o prawie poboru

Ostatniego dnia marca 2016 r. Alior Bank podpisał umowę przejęcia Banku BPH (z wyłączeniem hipotecznych kredytów walutowych). Transakcja ma go kosztować 1,5 mld zł, które chce zdobyć z emisji nowych akcji. Będzie ich do 220 mln, czyli nieco ponad trzy razy więcej niż obecnie. Innymi słowy obecny właściciel 4 proc. akcji po emisji będzie miałby ich 1 proc. W konsekwencji, w ten sam sposób spada wpływ akcjonariusza na to, co się dzieje w spółce i jego udział w dywidendzie. Dla drobnych akcjonariuszy pierwsza kwestia jest dość abstrakcyjna, dywidend zaś Alior nie płaci.

Wojciech Sobieraj, prezes Alior Banku, zapowiada sfinalizowanie emisji do połowy czerwca.
Wyświetl galerię [1/2]

TEMPO:

Wojciech Sobieraj, prezes Alior Banku, zapowiada sfinalizowanie emisji do połowy czerwca. ARC

Jest jednak pierwszą od dłuższego czasu dużą spółką, która nowe akcje wyemituje z tzw. prawem poboru, gwarantującym równe potraktowanie wszystkich akcjonariuszy. Prawo poboru to nic innego jak przywilej pierwszeństwa zakupu nowych akcji przyznany dotychczasowym akcjonariuszom. Korzystając z prawa poboru, mają oni możliwość utrzymania dotychczasowego stanu posiadania w spółce. Z przywileju tego nie muszą jednak korzystać. Prawo poboru może być przedmiotem handlu na giełdzie.

Mogą je tam kupić ci, którzy akcji nie mają lub chcą sobie zagwarantować prawo objęcia większej liczby nowych akcji, niż by to wynikało z ich dotychczasowego stanu posiadania. Tak właśnie będzie w przypadku Aliora. W uchwale o podwyższeniu kapitału akcjonariusze zlecili bowiem zarządowi Aliora wprowadzenie praw poboru na giełdę.

Prawa poboru pojawią się na rachunkach tych, którzy akcje Aliora już mają lub kupią je do 19 maja włącznie.

Trochę rachunków

Kluczowym dniem w całej operacji emisji akcji z prawem poboru jest dzień ustalenia prawa poboru. Tego dnia na rachunkach maklerskich wszystkich akcjonariuszy spółki pojawia się nowy instrument, jakim są prawa poboru. W przypadku Aliora będzie ich tyle samo, ile akcji, a dzień prawa poboru ustalono na 23 maja 2016 r.

Ze względu na procedury rozliczeniowe oznacza to, że prawa poborupojawią się na rachunkach tych, którzy akcje Aliora już mają lub kupią je do 19 maja włącznie. Kiedy rozpocznie się handel prawami poboru na giełdzie — trudno obecnie określić.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Zwykle dochodzi do tego nie wcześniej niż następnego dnia sesyjnego po dniu podania do informacji publicznej ceny emisyjnej akcji nowej emisji. W przypadku Aliora nie jest ona jeszcze znana, choć bank sugerował, że chce z emisji nowych akcji pozyskać 2,2 mld zł. Zakładając, że wyemitowanych zostanie 220 mln walorów, cena emisyjna będzie równa wartości nominalnej i wyniesie 10 zł. Ustalenie ceny nowych akcji jest o tyle istotne dla praw poboru, że ich teoretyczna wartość zależy od różnicy cen nowych i starych akcji oraz liczby praw poboru potrzebnej do objęcia jednej nowej akcji.

Biorąc pod uwagę, że cena akcji Aliora wynosi 66 zł i zakładając, że cena emisyjna jednej nowej akcji wyniesie 10 zł, teoretyczna wartość jednego prawa poboru przekraczałaby 40 zł. To dość nietypowa sytuacja. Prawa poboru mają z reguły wartość niewielkiego ułamka wartości starych akcji. Teoretyczna wartość prawa poboru jest zaś o tyle ważna, że o nią obniża się cena starych akcji spółki pierwszego dnia po ostatnim dniu, w którym kupno akcji uprawnia do nabycia prawa poboru. W przypadku Aliora będzie to 20 maja — stare akcje zostaną wtedy przecenione z ponad 60 do ponad 20 zł.

Akcje albo przepadek

Tak jak w przypadku każdego innego instrumentu cena praw poboru na giełdzie może ulegać zmianom pod wpływem popytu i podaży. Ostatnim dniem ich notowań jest sesja przypadająca na dwa dni sesyjne przed dniem zakończenia przyjmowania zapisów na nowe akcje. Poza koniecznością „zużycia” praw poboru same zapisy na nowe akcje nie różnią się od zapisów w ofercie publicznej. Jeżeli posiadacz praw poboru nie złoży zapisu na akcje nowej emisji ani nie sprzeda praw poboru na giełdzie, wraz z upływem terminu składania zapisów na nowe akcje, prawa poboru znikną z jego rachunku maklerskiego. Stanie się to niezależnie od tego, czy prawa poboru uzyskał w wyniku odcięcia ich od akcji, czy też w wyniku zakupu na giełdzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu