Allianz na celowniku niemieckich śledczych

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 07-09-2021, 09:22

Niemieckie władze wszczęły dochodzenie przeciwko firmie ubezpieczeniowej Allianz w związku z upadkiem kilku funduszy na amerykańskim rynku, donosi Reuters.

fot. WM
fot. WM

Śledztwo prowadzone przez regulatora BaFin ma na celu sprawdzenie w jakim stopniu dyrektorzy Allianza spoza działu funduszy mieli wiedzę lub byli zaangażowani w wydarzenia, które doprowadziły do strat miliardów dolarów. Badanie obejmuje wiele departamentów największej w Niemczech firmy z sektora finansowego.

Powiązane jest ono z dochodzeniem prowadzonym przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (DOJ) oraz tamtejszą Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Wszczęte dochodzenia i trwające procesy sądowe dotyczą Funduszy Strukturalnych Alfa Allianz Global Investor, które współpracowały z amerykańskimi funduszami emerytalnymi dla pracowników. Fundusze trafiły również do inwestorów europejskich. Po wybuchu pandemii doszło do krachu, w efekcie czego fundusze odnotowały nawet ponad 80 proc. spadki.

Z powodu ogromnych strat zrealizowanych nietrafionych opcjach na Allianz zamknął w marcu 2020 r. dwa fundusze, które pod koniec 2019 r. były warte 2,3 mld USD. Inwestorzy złożyli jak na razie 25 pozwów, żądając 6 mld USD odszkodowania, twierdząc, że Allianz odszedł od swojej strategii zapewniania ochrony przed spadkami w przypadku krachów rynkowych.

Niemiecki ubezpieczyciel jest jednym z największych na świecie menedżerów pieniędzy z aktywami o wartości 2,4 bln EUR, którymi zarządza m.in. poprzez giganta obligacji Pimco i Allianz Global Investors.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane