Ambitne plany Emperii

Kamil Kasperski, X-Trade Brokers
opublikowano: 05-03-2010, 11:25

Dzisiejsza sesja przynosi nieznaczne zmiany głównych indeksów w Warszawie. Inwestorzy wyczekują na popołudniowe dane z  amerykańskiego rynku pracy o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. O  godzinie 11.30 indeks WIG20 zwyżkuje 0,1%. Lepiej zachowują się spółki małe i  średnie. Indeksy mWIG40 oraz sWIG80 zyskują odpowiednio 0,1% oraz 0,4%.

Wzrost indeksu średnich spółek to w znacznej mierze efekt lepszego na tle szerokiego rynku zachowania walorów Emperii, która na dzisiejszej sesji zyskuje blisko 4%. Rynek pozytywnie przyjął plany rozwoju handlowej spółki. Emperia prognozuje zwiększenie przychodów w tym roku do 6 mld zł z 5,54 mld zł w roku ubiegłym. Taka dynamika wzrostu przychodów będzie możliwa dzięki przeznaczeniu na inwestycje w tym roku 200 mln zł. Większość z tej kwoty zostanie przeznaczona na zakup nieruchomości niezbędnych do rozwoju sieci sprzedaży. Trudno jednak oczekiwać realizacji 8% wzrostu bazując jedynie na wzroście organicznym. W planie Emperii nie ma obecnie zapisów dotyczących ewentualnych akwizycji w tym roku. Władze spółki nie wykluczaną jednak przejęcia w najbliższym czasie mniejszych podmiotów a akwizycja większej spółki, która pozwoliłaby znacząco zwiększyć udział w rynku będzie możliwa najwcześniej w drugim półroczu

Wyniki za IV kwartał ubiegłego roku Emperii mogły nieco rozczarować inwestorów. Przychody spółki wzrosły co prawda w IV kwartale 2009r. o ponad 6% jednak jest to dynamika niezadowalająca zważywszy na wzrost skali działalności spółki. Słabsza od oczekiwań sprzedaż pod koniec ubiegłego roku to po części efekt surowej zimy. Niższy od rynkowych oczekiwań był wynik operacyjny. EBIT wyniósł w IV kwartale 2009r. 24,3 mln zł podczas gdy rynek oczekiwał wypracowania zysku operacyjnego na poziomie 28,5 mln zł. Inwestorów mógł rozczarować poziom zysku netto w IV kwartale 2009r., który okazał się być niższy w ujęciu R/R aż o 11% i wyniósł 16 mln zł. Ogółem Emperia wypracowała w IV kwartale ubiegłego roku 4,51 zysku na akcję, co oznacza, że wskaźnik P/E wynosi 18,4. Na potrzeby obecnego programu motywacyjnego spółka stawia sobie za cel wypracowanie EPS w tym roku na poziomie 6,75 zł (czyli 102 mln zł zysku netto). Kolejnym założeniem programu zgodnie z którym 50 kluczowych dla Emperii menadżerów może dostać obligacje zamienne na akcje spółki jest osiągnięcie stopy zwrotu z akcji Emperii w 2010r. wyższej od indeksu WIG. Założenia planu motywacyjnego należy ocenić jako bardzo ambitne i trudne do osiągnięcia bez przeprowadzenia dużej akwizycji w drugiej połowie tego roku.

Uwagę inwestorów na dzisiejszej sesji skupi publikacja danych z USA o zmianie stanu zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, którą poznamy o godzinie 14.30. Do tego czasu powinnyśmy obserwować niewielką zmienność głównych indeksów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kasperski, X-Trade Brokers

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Handel / Ambitne plany Emperii