Amdocs chce odnowić system billingu TP SA

Wiktor Krzyżanowski, Mariusz Zielke
27-07-2001, 00:00

Amdocs chce odnowić system billingu TP SA

Amdocs, jeden ze światowych liderów rozwiązań billingowych, stanie do walki o kontrakt na ujednolicenie systemu billingowego w TP SA. 3 sierpnia upływa termin zgłaszania ofert do konkursu. Tymczasem narodowy operator nie ogłosił wczoraj wyniku przetargu na wdrożenie systemu CRM.

Amerykański Amdocs, który dotąd nie był obecny w Polsce, będzie startować w przetargu na dostawę systemu billingowego dla TP SA. Firma utworzy konsorcjum z jednym z polskich integratorów. Termin składania ofert upływa 3 sierpnia. Wiadomo, że do przetargu stanie też Computerland wspólnie z Lucent Technologies oraz uważany za faworyta konkursu Sofrecom, należący do France Telecom, który prawdopodobnie wystartuje z Prokomem i Spinem.

Amerykanie mogą jednak pokrzyżować plany Francuzom. Amdocs jest bowiem jedną z największych firm specjalizujących się w billingu, a według badań Accenture, ma 27 proc. rynku tego typu usług na świecie.

Zbliża się nowe

— Stosowane w TP SA rozwiązania są zbyt mało elastyczne i przestarzałe. Jeśli spółka chce być poważnym graczem, to musi zdecydować się na całkowicie nowy system — uważa Jacob Kaul, wiceprezes ds. rozwoju Amdocs.

Amdocs zamierza wejść na polski rynek także z ofertami dla innych operatorów. Firma ma ponad 50 znaczących klientów na całym świecie, a w kwartale zakończonym 30 czerwca 2001 r. miała 18,5 mln USD zysku netto przy przychodach 400 mln USD. Jest notowana na Wall Street (DOX), gdzie jej wartość rynkowa wynosi ponad 9 mld USD.

Pierwszym etapem jej działań w Polsce ma być walka o kontrakt na system billingowy dla TP SA.

— Mamy już partnera, z którym wspólnie złożymy ofertę. Jego nazwy nie mogę jednak ujawnić — mówi Jacob Kaul.

Poza Prokomem, CL, Lucentem, Sofrecomem i Spinem, do przetargu zaproszono kilka innych firm, w tym m.in. Wasko i Comarch. Dwie ostatnie spółki oraz Spin utrzymują w tej chwili systemy billingowe w TP SA.

Proces ujednolicenia billingu już się rozpoczął. Docelowo mają pozostać dwa z czterech systemów, które docelowo zostaną zastąpione rozwiązaniem wyłonionym w przygotowywanym przetargu. TP SA ma zamiar ogłosić jego wynik do końca sierpnia.

CRM w powijakach

Tymczasem wciąż nie wybrano konsorcjum, które wdroży system CRM w TP SA. Początkowo przetarg miał być rozstrzygnięty do 17 lipca. Kolejny termin ustalono na 26 lipca. Wszystko wskazuje jednak na to, że i tym razem dojdzie do opóźnienia.

— Jeżeli podejmiemy decyzję, najpierw poinformujemy o tym uczestników przetargu, a nie prasę — mówi Piotr Gawron.

Za faworyta przetargu na CRM uchodzi konsorcjum pod przewodnictwem Sofrecom. TP SA będzie wdrażać system Vantive, którego licencję na cały świat wykupił France Telecom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Krzyżanowski, Mariusz Zielke

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Amdocs chce odnowić system billingu TP SA