Czytasz dzięki

Ameryka Łacińska przyćmiła pozostałe rynki wschodzące

Anna Borys
opublikowano: 12-05-2008, 00:00

16,7

mld zł Takimi aktywami na koniec kwietnia zarządzało BZ WBK AIB TFI, drugie co do wielkości towarzystwo inwestycyjne na naszym rynku. W kwietniu schudły one o 1 proc.

Kryzys w Stanach Zjednoczonych trwa, ale parkiety latynoskie nic sobie z tego nie robią. W ostatnim roku w grupie funduszy działających na rynkach wschodzących niekwestionowanym liderem był BGF Latin America Class

A2 (USD). W ostatnich 12 mie-

siącach produkt zarobił dla klientów 36,7 proc. Na drugim miejscu uplasował się Templeton Latin America A (acc) (USD). Wartość jego jednostki inwestycyjnej skoczyła w tym okresie o 32,1 proc. Podium zamyka reprezentant Azji. Chodzi o Templeton China A (acc) (USD). Wypracował on wynik na poziomie 30 proc. Wszystkie portfele z pierwszej trójki wyceniane są w dolarach amerykańskich. Przeliczając je na umacniającego się złotego, zyski z inwestycji dolarowych byłyby niższe.

Warto jednak zauważyć, że nie wszystkie parkiety w Ameryce Łacińskiej rosną równomiernie. Na pewno perełką jest rynek brazylijski. W ostatnich 12 miesiącach główny indeks tamtejszej giełdy, Brasil Bovespa Stock, zyskał 36,97 proc. Niedawno zanotował nowy rekord wszech czasów. Na plusie w tym okresie była także giełda w Meksyku. Wskaźnik Mexico Bolsa zyskał 3,45 proc. Pozostałe parkiety w rejonie silnie odczuły globalną przecenę akcji. Parkiet w Argentynie w ostatnim roku był na niewielkim minusie (-1,85 proc.). Słabiej zachowywały się kursy akcji notowanych w Chile czy w Wenezueli. Chile Stock MKT General stracił 5 proc., a Venezuela Stock MKT — aż 13,7 proc. Sprzedający rozdawali karty również w Peru. Główny indeks tamtejszej giełdy Peru LIMA General stracił w ostatnich 12 miesiącach 22,64 proc.

Anna Borys

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane