Amerykańska soja najtańsza od prawie dekady

opublikowano: 06-07-2018, 07:26

Zbliżająca się wojna handlowa spowodowała drastyczny spadek ceny soi w USA.

W USA w tym tygodniu średnia cena buszla soi spadła do ok. 7,87 USD, najniższego poziomu od prawie dekady, wskazuje indeks opracowany przez Minneapolis Grain Exchange. To skutek spodziewanego wprowadzenia cła na soję importowaną z USA przez Chiny. Zapowiedziały, że zrobią to jeśli USA zrealizują zapowiedź obłożenia cłem chińskiego importu wartości 34 mld USD, co stało się w piątek.

Tymczasem w Brazylii soja drożeje, bo spodziewane są większe zakupy Chin na tym rynku. Soja z terminem załadunku w sierpniu w porcie Paranagua jest o 2,21 USD droższa niż wynosi kurs buszla na giełdzie towarowej w Chicago. Premia jest największa od 2014 roku, dokąd sięgają dane. Od końca maja wzrosła ponad trzykrotnie. Eksperci zwracają uwagę, że premia przy notowaniach brazylijskiej soi sięga już dwóch trzecich wysokości cła, którym obłożona ma zostać w Chinach soja amerykańska.

Chiny kupiły 1,1 mln ton soi w Brazylii w ubiegłym tygodniu. Nie ma informacjo o zakupach soi w USA. To dość niezwykłe o tej porze roku. Zwykle Chiny zaczynały właśnie teraz rezerwować dostawy soi z USA na miesiące przed żniwami w Ameryce Północnej. W Brazylii szczyt sezonu wypada w maju.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu