Amrest na cenzurowanym

WIS
opublikowano: 07-05-2010, 00:00

BZ WBK AIB Asset Management, największy akcjonariusz Amrestu, ostro krytykuje zarząd spółki.

BZ WBK AIB Asset Management, największy akcjonariusz Amrestu, ostro krytykuje zarząd spółki.

Spółka gastronomiczna, która rozwija w Polsce m.in. sieci Pizza Hut, KFC czy Starbucks, poinformowała niedawno o zamiarze przeprowadzenia dużej emisji akcji dla podmiotu zależnego od amerykańskiej grupy Warburg Pincus. Okazuje się jednak, że decyzja ta nie spodobała się największemu dotychczasowemu akcjonariuszowi Amrestu, którym jest BZ WBK AIB Asset Management (kontroluje 25,26 proc. akcji spółki).

"W reakcji m.in. na podpisaną przez spółkę Amrest Holdings umowę subskrypcji akcji z WP Holdings VII, domagamy się szybkiego zwołania WZA spółki w celu m.in. wprowadzenia zmian w statucie oraz w składzie Rady Nadzorczej, które w przyszłości będą lepiej chronić dotychczasowych akcjonariuszy spółki" — czytamy w oświadczeniu BZ WBK AIB Asset Management.

Największy akcjonariusz Amrestu krytykuje m.in. fakt, że zarząd spółki nie konsultował się z nim w sprawie nowej emisji.

"Nie kwestionując zasadności pozyskania nowego inwestora do spółki uważamy, że cena emisyjna zaproponowana nowemu inwestorowi (65 zł za akcję) jest zbyt niska. Jest ona nie tylko niższa niż kurs zamknięcia w dniu ogłoszenia komunikatu, ale także nie zawiera premii za możliwość nabycia znaczącego pakietu bez konieczności skupowania akcji z rynku czy też konieczności ogłaszania wezwania. W naszej opinii, jeśli zarząd spółki mimo wszystko uznał, że cena ta odzwierciedla aktualną wartość spółki, powinien dać możliwość wzięcia udziału w emisji na podanych warunkach także dotychczasowym akcjonariuszom (poprzez zaoferowanie prawa poboru)" — argumentuje BZ WBK AIB Asset Management.

Aby uniknąć podobnych, przykrych niespodzianek w przyszłości, akcjonariusz ten domaga się zmian w statucie spółki, które zwiększą uprawnienia rady nadzorczej. Chce, aby do akceptacji wyłączenia prawa poboru wymagane było uzyskanie zgody aż 80 proc. członków rady nadzorczej. Obecnie wystarczy do tego zgoda większości z nich, np. 3 z 5 członków.

BZ WBK AIB Asset Management uważa też, że gdyby rada nadzorcza odzwierciedlała w większym stopniu dotychczasowy skład akcjonariatu, to raczej nie doszłoby do tak kontrowersyjnej decyzji. Dlatego jest za rozszerzeniem składu rady nadzorczej.

Amrest nie chce komentować sprawy do momentu otrzymania oficjalnego pisma od BZ WBK AIB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WIS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu