Amundii: rynek obawia się, że Fed może posunąć się za daleko

Tadeusz Stasiuk, Reuters
opublikowano: 09-03-2023, 19:18
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Jeden z największych inwestorów instytucjonalnych w Europie, fundusz Amundi ostrzegł, że rynki kapitałowe sygnalizują, iż amerykańskie władze monetarne mogą posunąć się za daleko w zacieśnianiu swojej polityki.

Bank Rezerw Federalnych (Fed)
Bank Rezerw Federalnych (Fed)
ARC

Amundi uważa, że rynek jest zaniepokojony ostatnimi doniesieniami z USA, szczególnie po mocno jastrzębich wypowiedziach przewodniczącego Rezerwy Federalnej. Nerwowe zachowanie giełd akcji i rynku obligacji potwierdzają rosnące obawy o „przeciągnięcie” przez Fed, co doprowadzi do zduszenia amerykańskiej gospodarki i wpadnięcia jej w recesję.

Spadające rynkowe wskaźniki oczekiwań inflacyjnych, zmienność rynków akcji i pogłębiająca się inwersja krzywej rentowności po jastrzębich komentarzach szefa Fed, Jerome'a Powella, pokazały zaniepokojenie możliwym błędem politycznym - stwierdził Cosimo Marasciulo, jeden z szefów w Amundi.

Dodał, że można odnieść wrażenie, jakby rynek czuł, że nacisk ze strony Fed może być zbyt duży w porównaniu z ryzykiem recesji w dalszej części roku.

Jerome Powell, szef Fed w trakcie wystąpień przed Senacka Komisją Bankową w Kongresie powiedział, że FOMC prawdopodobnie będzie musiał podnieść stopy bardziej niż oczekiwano. Z miejsca wywołało to spekulacje, że w trakcie marcowego posiedzenie, FOMC podniesie stawki raczej o 50 punktów bazowych, a nie o połowę mniej jak wcześniej zakładano. Dodatkowo w górę poszły prognozy odnośnie docelowej stopy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane