Analitycy LB: PKB Chin przekroczy 10 proc. piąty rok z rzędu

opublikowano: 14-05-2007, 15:19

Analitycy banku inwestycyjnego Lehman Brothers (LB) skorygowali w górę prognozę średniorocznego PKB Chin za 2007 r. do 10,2 proc. rok do roku z 9,8 proc. w ujęciu rocznym. PKB Chin może piąty rok z rzędu przekroczyć 10 proc.

W swoim opracowaniu (Global Weekly Economic Monitor) analitycy LB wskazują na ogłoszone ostatnio lepsze od oczekiwanych dane gospodarki Chin za I kwartał 2007 roku.

PKB Chin za pierwsze trzy miesiące 2007 r. wzrósł o 11,1 proc. rok do roku wobec 10,4 proc. w ujęciu rocznym w IV kwartale 2006 r. Motorami wzrostu były: wzrost nadwyżki handlowej o 101 proc. w zestawieniu rocznym, przyrost inwestycji w dobra trwałe o 23,7 proc. oraz wysoka dynamika handlu detalicznego.

W danych tych analitycy LB dopatrują się zarówno pozytywnych, jak i negatywnych stron. Wśród tych pierwszych wskazują na wzrost obrotów handlu o 14,9 proc. wobec 14,3 proc. w IV kwartale 2006 r. Dowodzi to - ich zdaniem - rosnącej konsumpcji, dotychczas wnoszącej niewielki wkład do PKB, rosnącego przede wszystkim dzięki eksportowi i inwestycjom.

"Negatywną stroną danych jest to, iż gigantyczna i rosnąca w szybkim tempie nadwyżka w handlu uzależnia wzrost od eksportu" - podano.

Rząd Chin dla przeciwdziałania przegrzaniu gospodarki wprowadził pewne ograniczenia w dostępie do kredytu. Zdaniem analityków LB, powinien pójść dalej, ograniczając ulgi w podatku VAT dla eksporterów i wprowadzić administracyjne posunięcia dla schłodzenia inwestycji i ekspansji kredytu bankowego. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane