Analitycy przekonują, że Bank Anglii obetnie stopy

Agnieszka Morawiecka
opublikowano: 03-04-2003, 00:00

Bank of England, który utrzymuje najwyższe spośród grupy siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata stopy procentowe, może w przyszłym tygodniu zredukować stopy - twierdzą analitycy. Ich zdaniem, za redukcją przemawia widoczny spadek tempa wzrostu gospodarki. W pierwszym kwartale sprzedaż detaliczna spadała w najszybszym tempie od prawie11 lat, a produkcja przemysłowa była najniższa od 15 miesięcy. Poziom zaufania klientów był najniższy od siedmiu lat i potwierdził, że skłonność do zakupów Brytyjczyków systematycznie się obniża.

W lutym bank centralny Anglii, ktorym kieruje Edward Goerge, niespodziewanie obniżył stopy do 3,75 proc., najniższego poziomu od 1955 r. Jest to jednak i tak znacznie powyżej 2,5 proc. stopy kredytowej ustalonej przez Europejski Bank Centralny dla strefy euro i trzykrotnie więcej, niż wynosi stopa kredytowa przyjęta przez Bank Rezerwy Federalnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Morawiecka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Analitycy przekonują, że Bank Anglii obetnie stopy