Analitycy zweryfikowali wyceny Orange

Po decyzji Orange Polska o wstrzymaniu się z wypłatą dywidendy analitycy pięciu biur maklerskiej zaktualizowali rekomendacje i wycenę akcji telekomu.

Najszybciej zareagował Konrad Księżopolski, analityk Haitong Banku, który obniżył wycenę akcji do 5 zł i wydał rekomendację „sprzedaj”. Ale, jak podano w uzasadnieniu, obniżka jest spowodowana przez kilka czynników — nie tylko przez bezprecedensową w historii spółki decyzję o braku dywidendy. Konrad Księżopolski uwzględnił w wycenie wysokie prawdopodobieństwo konieczności zapłacenia nałożonej przez Unię Europejską kary w wysokości 650 mln zł. Specjalista obniżył również prognozę zysku EBITDA spółki na lata 2017-19 o 3-6 proc., do czego przyczyniły się wyższe od zakładanych koszty marketingowe. W czwartym kwartale 2016 r. spółka wyraźnie zwiększyła przyłącza nowych klientów szczególnie na dostępie światłowodowym. Zdaniem Haitongu, można się spodziewać, że Orange będzie nadal agresywnie promował te usługi, co nadal będzie przyczyniało się do dużych wydatków komercyjnych (pozyskania klientów oraz marketing). Wycena na poziomie 5 zł to i tak więcej, niż wynosi obecnie kurs Orange po mocnym spadku we wtorek. Niektórzy analitycy już wcześniej oceniali, że walor spółki jest wart 4,5-4,9 zł. Ich rekomendacje ze stycznia (chodzi m.in. o raporty Ipopemy i DM BZ WBK) były więc trafne. Wczoraj na obniżkę rekomendacji do „sprzedaj” zdecydowała się Vera Sutedja, analityk Erste, która jednocześnie ścięła cenę docelową z 6 do 5 zł. Cena docelowa autorstwa Piotra Raciborskiego z Wood to 5,6 zł (rekomendacja również brzmi „sprzedaj”), a Ivana Kima z VTB Capital 5,8 zł („trzymaj”). Najbardziej od konsensu odstaje opinia Poliny Ugriumowej z Morgana Stanleya. Specjalistka podtrzymała zalecenie „zgodnie z rynkiem”, a wycenę utrzymała na poziomie 7,20 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Telekomunikacja / Analitycy zweryfikowali wyceny Orange