Andrzej Sapkowski domaga się co najmniej 60 mln zł od CD Projektu

opublikowano: 02-10-2018, 07:14

CD Projekt otrzymał wezwanie do zapłaty od pełnomiocników reprezentujących Andrzeja Sapkowskiego, autora sagi "Wiedźmin". Pisarz domaga się dodatkowego wynagrodzenia od spółki.

Pełnomocnicy twierdzą, że zachodzi przesłanka, by uznać, że wynagrodzenie twórcy jest zbyt niskie w stosunku do korzyści osiągniętych z eksploatacji utworu. Powołują się przy tym na interpretację prawa autorskiego. Ich zdaniem, nawet przy ostrożnym podejściu należy uznać, że Sapkowskiemu należy się co najmniej 6 proc. zysków z "Wiedźmina". Roszczenie oszacowali na co najmniej 60 mln zł. 

Zobacz więcej

Bohater gry "Wiedźmin"

cdprojektred.com

Jak dodano, takie stanowisko to i tak wyraz dobrej woli strony i jest korzystne dla spółki, bo lektura umów, zawartych przez spółkę z pisarzem doprowadzić mogłaby do uznania, że nawet jeśli doszło do przekazania praw autorskich, to co najwyżej do pierwszej z serii gier.

Całość wezwania pełnomocników w załączniku  

wezwanie Andrzeja Sapkowskiego

"W ocenie Spółki żądania są bezpodstawne zarówno co do zasady, jak i wysokości. Spółka w sposób ważny i zgodny z obowiązującymi przepisami, nabyła prawa do utworów Pana Andrzeja Sapkowskiego, m.in. w zakresie niezbędnym do wykorzystania ich w ramach tworzonych przez Spółkę gier, regulując uzgodnione w umowach wynagrodzenia Wolą Spółki jest utrzymywanie dobrych relacji z autorem dzieł, które stały się inspiracją dla twórczości zespołu Studia CD PROJEKT RED. W związku z tym, Zarząd Spółki dołoży szczególnych starań w celu polubownego rozwiązania sprawy, jednakże rozwiązanie takie winno szanować wcześniej uzgodnione intencje stron i zawarte umowy" - podał CD Projekt. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu