Animex pomaga Ekodrobowi

Maciej Zbiejcik
19-03-2004, 00:00

Tylko w tym kwartale akcje Ekodrobu zdrożały o 120 proc., poprawiając z sesji na sesję roczne maksimum. To nie przypadek. Inwestorzy oczekują, że spółka nadal będzie poprawiać wyniki. Na rynku mówi się, że w grę wchodzi nawet ogłoszenie wezwania na akcje Ekodrobu przez Animex, inwestora branżowego drobiarskiej spółki.

Nadzieje inwestorów na duże zyski na akcjach Ekodrobu mógł rozbudzić bardzo udany dla spółki IV kwartał i cały ubiegły rok. Spółka w minionym kwartale osiągnęła prawie 6,3 mln zł zysku przy ponad 10- -proc. rentowności sprzedaży netto. 2003 rok zamknęła 22-proc. dynamiką przychodów (151,5 mln zł) oraz prawie 160-proc. wzrostem zysku netto (4 mln zł). To zasługa wzrostu eksportu i poprawy jego rentowności. W tym roku może być jeszcze lepiej. W tym roku Ekodrob planuje 20-30 proc. wzrostu przychodów oraz zysku. Taką dynamikę ma zapewnić spółce przede wszystkim eksport do krajów Unii Europejskiej, głównie Niemiec i Anglii. Już w ubiegłym roku eksport stanowił 52 proc. osiąganych przychodów.

Ale dobre wyniki Ekodrobu nie mogą być jedynym powodem tak dużego wzrostu wyceny akcji spółki. Niemniej ważne dla notowań są spekulacje, że Animex, posiadający 75,74 proc. głosów na WZA Ekodrobu, będzie dążył do pełnej kontroli, by wycofać spółkę z giełdy. Dlatego inwestorzy po cichu liczą na wezwanie. Animex nie zaprzecza, że w przyszłości będzie chciał wycofać Ekodrob z publicznego obrotu. Ale inwestor na razie zastrzega, że za wcześnie na konkrety.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Animex pomaga Ekodrobowi