Antymonopol sprawdzi Kompanię Węglową

Węglowi konkurenci walczą ostro. Prywatna Bogdanka doniosła do UOKiK na państwowego giganta.

Zapowiadali i w końcu to zrobili. Lubelska kopalnia Bogdanka, kontrolowana przez prywatne instytucje finansowe, wystąpiła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeciwko Kompanii Weglowej, czyli państwowemu gigantowi. Domaga się od urzędu antymonopolowego „wszczęcia postępowania dotyczącego stosowania przez KW niedozwolonych praktyk rynkowych”.

— Działania KW, polegające na sprzedaży węgla poniżej kosztów wydobycia, naruszają przepisy dotyczące ochrony konkurencji — argumentuje spółka w komunikacie.

Chodzi o nową strategię sprzedażową bankrutującej KW, która od stycznia robi wszystko, by pozbyć się zapasów węgla zalegających jej na zwałach. W styczniu miała na zwałach 5,5 mln ton, a od tamtej pory zawarła umowy sprzedaży na około 2,5 mln ton. Sprzedaje tanio, ale czy zbyt tanio? Krzysztof Sędzikowsi, prezes KW, nie odniósł się do zażalenia Bogdanki, ale w ostatnich tygodniach wielokrotnie zapewniał, że po prostu ratuje spółkę.

— Ceny węgla na świecie zniżkują, a ja siedzę na milionach ton zapasów. Sprzedaję więc po cenach rynkowych, które są po prostu niskie. Nie ma mowy o dumpingu — argumentował Krzysztof Sędzikowski.

Bogdance przeszkadza też państwowe wsparcie dla KW, które polega m.in. na odroczeniu zaległości podatkowych czy zaległości wobec ZUS. Górnicze firmy ostro konkurują, bo rynek ich nie rozpieszcza.

Z danych Agencji Rozwoju Przemysłu wynika, że w pierwszych czterech miesiącach 2015 r. polskie górnictwo zanotowało 800,6 mln zł starty netto, czyli prawie dwa razy więcej niż rok temu, kiedy strata sięgnęła 452,4 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu