Aparat z internetu groźny dla budżetu

opublikowano: 19-02-2013, 00:00

Na razie e-biznes nie ma co liczyć na złagodzenie warunków zwolnienia z kas fiskalnych. Fiskus broni się przed ukrywaniem obrotów.

Sklepy internetowe i wysyłkowe mają problemy z rozliczaniem podatków. To m.in. skutek zróżnicowanych wymagań związanych z możliwością zwolnienia ze stosowaniem kas rejestrujących w przypadku sprzedaży towarów dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy muszą precyzyjnie ustalić, które z nich trzeba ewidencjonować. W konsekwencji e-biznes oraz firmy wysyłkowe są zmuszone do rozbudowania procedur administracyjnych i podatkowych, na co poseł Maciej Orzechowski zwraca uwagę w interpelacji do ministra finansów (MF). I pyta, czy resort zamierza ujednolicić zwolnienia.

Zobacz więcej

Na razie e-biznes nie ma co liczyć na złagodzenie warunków zwolnienia z kas fiskalnych

Rygorystyczne wymagania

Maciej Grabowski, podsekretarz stanu w MF, odpiera zarzut, że kasa fiskalna generuje dodatkowe obowiązki. Przeciwnie, uważa, że upraszcza ona ewidencjonowanie obrotów. Jego odpowiedź na interpelację poselską nie daje jednak nadziei na ujednolicenie zasad zwolnień z ewidencjonowania sprzedaży prowadzonych w systemach internetowych i wysyłkowych. Przede wszystkim wiceminister finansów określa takie ulgi jako odstępstwo od powszechnego charakteru prowadzeniaewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Rozporządzenie z 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia takiej ewidencji przewiduje je na lata 2013–14, a przy tym jest bardzo rygorystyczne. Wysyłkowe dostawy towarów (pocztą lub przesyłkami kurierskimi) podlegają tym zwolnieniom pod wieloma warunkami. Przepisy wymagają, aby zapłata została dokonana w całości za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w SKOK, której jest członkiem). Z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę musi też jednoznacznie wynikać, za co konkretnie zapłacono i na czyją rzecz.

Konieczne są zatem dane nabywcy, w tym jego adres. Ale też nawet, gdy i te wymagania są spełnione, nie w każdym przypadku podatnicy zajmujący się taką formą sprzedaży mogą skorzystać ze zwolnień ewidencyjnych. Nie jest to możliwe przy dostawach określonego rodzaju towarów. Przede wszystkim na tej liście znajduje się sprzęt elektroniczny, w tym np. radiowy, telewizyjny, telekomunikacyjny, fotograficzny, z wyłączeniem określonych ich elementów, części, akcesoriów.

Zwolnień nie stosuje się także do płyt CD, DVD, kaset i taśm magnetofonowych, (w tym wideo), dyskietek, kart pamięci, kartridżów i innych analogowych lub cyfrowych nośników danych zawierających zapisane dane lub zapisane pakiety oprogramowania komputerowego, w tym również sprzedawanych łącznie z licencją na użytkowanie. Preferencja nie dotyczy wreszcie dostaw wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, które nie są zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT).

Walka z nadużyciami

Gdy przedmiotem sprzedaży internetowej lub wysyłkowej są wspomniane towary, przedsiębiorcy muszą ją ewidencjonować w kasach fiskalnych — podkreśla wiceminister. To wynik ochrony przed szczególnie wysokim ryzykiem występowania nadużyć podatkowych w obrocie towarami i przy świadczeniu usług, w związku z ukrywaniem rzeczywistych obrotów.

Maciej Grabowski nie po raz pierwszy wyjaśnia znaczenie fiskalnej ewidencji obrotu i VAT dla ochrony interesów ekonomicznych konsumenta. Rejestracja transakcji jest udokumentowana paragonem fiskalnym z danymi dotyczącymi zakupu, co umożliwia konsumentowi identyfikację kontrahenta, dochodzenie uprawnień reklamacyjnych. Ulgi i związane z nimi ograniczenia mają obowiązywać do końca 2014 r.

Wiceminister zapowiada, że ponowne analizy zakresu zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących będą możliwe przy pracach nad założeniami do nowego rozporządzenia regulującego tę problematykę. Nie jest wykluczone, że takie analizy zostaną podjęte w tym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu