Apator dał drogą ofertę

Oferta Apatora ma najmniej punktów. Taniej się wyceniły Arcus i Action.

13 firm chce sprzedać Enerdze inteligentne liczniki

Apator dał drogą ofertę

Katarzyna Latek
opublikowano: 04-04-2011, 00:00

Oferta Apatora ma najmniej punktów. Taniej się wyceniły Arcus i Action.

13 firm chce sprzedać Enerdze inteligentne liczniki

Oferta Apatora ma najmniej punktów. Taniej się wyceniły Arcus i Action.

Energa Operator szykuje największe w Polsce wdrożenie inteligentnych sieci w Polsce. Projekt obejmie zasięgiem 2,5 mln klientów komunalnych i 290 tys. klientów biznesowych. W czasie ośmiu lat wymienionych zostanie ok. 3,1 mln liczników. Tylko do ich montażu będzie potrzebnych około 340 osób. W grę wchodzi ponad miliard złotych. Nic dziwnego, że w ogłaszanych przez firmę przetargach bierze udział wiele spółek. Do przetargu na dostarczenie infrastruktury metrologicznej (czyli inteligentnych liczników) zgłosiło się aż 13 oferentów, w tym trzy giełdowe firmy — Arcus, Action i Apator.

Według wcześniejszych zapowiedzi, Energa wybierze trzech dostawców, którzy potem będą zabiegać o cząstkowe zamówienie. W tej trójce chętnie widziałby się giełdowy Apator, który z przetargiem wiązał duże nadzieje. Prezes Janusz Niedźwiecki nie ukrywał, że na to liczy. Analitycy również byli przekonani, że Apatora nie może zabraknąć w zwycięskiej trójce. Zaskoczeniem jest więc na pewno fakt, że oferta Apatora jest najdroższa i zebrała najmniej punktów ze wszystkich zaprezentowanych.

— Nie mogę tego skomentować, bo jeszcze nie zapoznałem się z tym dokumentem — mówi Janusz Niedźwiecki.

Przetarg jeszcze nie został rozstrzygnięty, jednak "PB" dotarł do dokumentu, z którego wynika, że trzy pierwsze miejsca na liście (pod względem punktów przyznawanych za ceny) zajmują Logon (firma z Bydgoszczy), Koma Nord z Gdyni oraz konsorcjum warszawskiej firmy Unia i kieleckiej Infover. Te oferty są wielokrotnie tańsze od pozostałych dziesięciu.

— To niemożliwe, żeby dostarczyć inteligentne liczniki za kilkadziesiąt złotych. Te oferty nie mogą wygrać tylko dlatego, że są najtańsze — przekonuje kolejno kilku rozmówców z branży.

Czwarte miejsce w tabeli zajmują giełdowy Arcus i jego spółka zależna T-Matic Systems, która zajmuje się systemami telemetrycznymi. Obecność Arcusa w przetargu nie jest niespodzianką. Bardziej dziwić może Action, który zajmuje piąte miejsce i wystartował w konsorcjum ze spółką BMCG. Action kojarzony jest raczej z dystrybucją IT, chociaż jest też producentem serwerów.

— Zajmujemy się elektroniką i informatyką. Takie liczniki nie różnią się znacznie od komputerów — mówi Piotr Bieliński, prezes Actiona.

Cały projekt Energi obejmuje cztery przetargi — oprócz tego na liczniki, także na wdrożenie centralnego systemu informatycznego AMI (tu zgłosiło się osiem firm), dostarczenie infrastruktury telekomunikacyjnej w technologii PLC i dostarczenie infrastruktury telekomunikacyjnej w technologii WiMax. Przetarg na liczniki ma zostać rozstrzygnięty w ciągu kilku tygodni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek

Polecane