Apator liczy inteligentne zyski

GRA
opublikowano: 02-11-2009, 00:00

Spółka chce

Spółka chce

zarobić na wymianie

tradycyjnych liczników

na inteligentne. Projekt

może być wart 7,5 mld zł.

Od prezesa Apatora bije radość. Coraz wyraźniej rysuje się perspektywa dynamicznego wzrostu przychodów i zysków. Źródłem będzie zapowiadany od dawna rozwój inteligentnej sieci pomiarowej oraz systemu inteligentnych liczników (które przekazują do dostawców dane o zużyciu energii).

System umożliwi zarządzanie poziomem zużycia energii.

O projekcie mówi się już od dawna, ale w zeszłym tygodniu doszło do przełomu. Na specjalnej konferencji, zorganizowanej przez Urząd Regulacji Energetyki, Ministerstwo Gospodarki poparło projekt.

— Resort gospodarki po raz pierwszy zadeklarował, że uważa inteligentne sieci energetyczne za ważny kierunek rozwoju. A szef sejmowej podkomisji ds. energetyki poparł pomysł powołania Krajowej Platformy Inteligentnych Sieci Elektroenergetycznych, która ma monitorować wdrożenie inteligentnych sieci w Polsce — mówi Mariusz Swora, prezes URE.

Skąd radość Apatora? Toruński producent aparatury pomiarowej i elektrycznej zamierza powalczyć o zlecenia na wymianę liczników. A jest o co walczyć. URE szacuje, że w Polsce jest 15 mln liczników elektrycznych, a program ich wymiany może pochłonąć nawet 7,5 mld zł. Harmonogram będzie napięty: wymiana ma ruszyć w 2011 i zakończyć się w 2015 r.

— Mamy nadzieję, że uda nam się zdobyć połowę tego tortu, a na pewno nie mniej niż 40 proc. — zapowiada Janusz Niedźwiedzki, prezes Apatora.

Przyznaje, że konkurencja będzie duża. Potwierdza to Mariusz Swora.

— Należy pamiętać, że ten rynek jest bardzo konkurencyjny. Inteligentne liczniki mogą dostarczać również gracze z zagranicy — mówi szef URE.

Ale Apator jest dobrej myśli.

— Już w 2011 r. spodziewamy się sprzedażowych żniw, za którymi pójdzie wzrost zysków — mówi Janusz Niedźwiedzki.

— Można przypuszczać, że wymiana liczników w Polsce ruszy najpierw u odbiorców przemysłowych. Tutaj już zresztą te liczniki są wymieniane.

Dopiero potem wymiana obejmie gospodarstwa domowe. Nie jest to jednak jeszcze przesądzone — zastrzega Mariusz Swora.

Prezes Apatora zapewnia, że jego firmy sięgają jeszcze dalej.

— Nasza strategia obejmuje liczniki wszystkich mediów: gazu, wody i ciepła.

Przykładowo, wodomierzy jest w Polsce około 2 mln, a one też będą podlegać wymianie — mówi Janusz Niedźwiedzki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu