Apator o przejęciu i planach

ANP
opublikowano: 13-01-2014, 11:49

Akwizycja Elkomtech pozwoli sięgać po zlecenia wyżej marżowe. Polityka dywidendy ma być kontynuowana.

- Nabycie Elkomtech (producenta urządzeń zapewniających obsługę obiektów sieci elektroenergetycznej i informatycznych systemów dyspozytorskich - przyp. red.) uzupełnia Apatora. To komplementarna firma wobec naszych spółek i jednocześnie komplementarna w produktach. Możemy zapewnić kompleksową ofertę tam, gdzie są najwyższe bariery wejścia, ale jest wyższa marżowość. Apator ucieka bowiem od masowego rynku, gdzie jest presja na marże. Chcemy pracować nad rozwojem złożonych, inteligentnych systemów. Elkomtech wpisuje się w ten plan . Pozwala uzyskać synergie z naszymi firmami. Trudno byłoby nam zrobić to organicznie - powiedział na konferencji prasowej Andrzej Szostak, prezes Apatora.
 
Podkreślił, że widoczne będą zwłaszcza synergie sprzedażowe i kosztowe. Poza tym, Elkomtech wzmacnia kompetencje w zakresie teleinformatyki, elektroniki i automatyki sieciowej Apatora. 
 
Prezes wierzy, że zakup firmy Elkomtech da grupie możliwość przeskoczenia o kilka lat do przodu i podjęcie pracy związanej z integracją rozwiązań inteligentnych.
 
O podpisaniu umowy warunkowej na zakup 100 proc. firmy za 90 mln zł Apator informował w grudniu. Transakcja wymaga jeszcze zgody UOKiK-u.
- Wniosek do UOKiK będzie złożony na dniach. Zamkniecie powinno nastąpić w najbliższych miesiącach. Liczymy, że od II kwartału tego roku nastąpi konsolidacja w wynikach - mówi Andrzej Szostak.
 
Transakcja będzie sfinansowana z długu i pieniędzy własnych. 
Elkomtech posiada 45-50 proc. udziałów w rynku systemów sterowania  i nadzoru sieci NN, WN i SN, 50 proc. w rynku systemów sterowania i nadzoru obiektów energetycznych, 30 proc. w urządzeniach telemechaniki i 20 proc. w elektroenergetycznej automatyce.
 
Prezes dodał, że Apator kupuje zdrową i niezadłużoną spółkę.
W 2013 r. przychody Elkomtech mają wynieść 53,9 mln zł, EBIT 12,4 mln zł, zysk netto 10,2 mln zł, a EBIDTA 13,6 mln zł..
- Średniorocznie firma rosła około 10 proc. Zakładamy, że trend jest możliwy do utrzymania. Zakładam, że firma utrzyma wysoką marżowość - dodał prezes Apatora. 
 
Prezes podkreślił, że zarząd będzie chciał utrzymać praktykę wypłaty godziwych dywidend w następnych latach. Nie podał ile wyniesie dywidenda z zysku za 2013 r. (na razie wypłacono zaliczkę 0,30 zł).
- Strategia wypłaty dywidendy wynosi do 75 proc. netto zysku. W lutym przedstawimy nową strategię firmy. Pewnie pewnie w zakresie dywidendy się nie zmieni - mówi Andrzej Szostak.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu