Apator zanotował stratę w IV kwartale 2021

opublikowano: 25-01-2022, 07:49

Według szacunkowych danych zarządu, w IV kwartale skonsolidowane przychody Apatora wyniosły 238,2 mln zł, EBITDA 19,2 mln zł, a strata netto 1,5 mln zł

W 2021 r. przychody skonsolidowane Apatora wyniosły 940,3 mln zł, EBITDA 150,2 mln zł, a zysk netto 62,7 mln zł.

Skonsolidowany wynik netto skorygowany o wpływy ze sprzedaży nieruchomości w Poznaniu sięgnął 35,1 mln zł.

“Wpływ na wyniki finansowe miały, nasilające się w 2021 r., a szczególnie w jego 4. kwartale, tendencje istotnego wzrostu kosztów wytworzenia w Grupie Apator (o dynamice wyższej niż przewidywana), odczuwane we wszystkich segmentach, jednak w największym stopniu dotyczące Energii Elektrycznej” - podała spółka.

Jak dodano, model sprzedaży, oparty w istotnej części o umowy długoterminowe, zawierane w trybie postępowań o zamówienia publiczne, daje ograniczone możliwości przełożenia inflacji kosztów na ostateczne ceny dla klienta w ramach realizowanych umów, zawieranych w większości w latach 2020-2021.

“Inflacja kosztów wytworzenia, szczególnie materiałów, która osiągnęła w ostatnich kwartałach niespotykaną dotąd skalę, jest efektem zaburzenia łańcuchów dostaw wskutek pandemii, a także wzrostu globalnego popytu na komponenty i materiały, co istotnie ograniczyło ich dostępność, a w efekcie podniosło ich ceny” - dodano.

Jak podkreślono, skala zjawiska ma niespotykany od dziesięcioleci wymiar, a tym samym - w jego ocenie - będzie mieć charakter przejściowy. Zarząd prowadzi działania w kierunki renegocjacji kontraktów oraz zmian cenników dla partnerów i dystrybutorów.

Na wynik negatywnie wpłynął również wzrost kursów walut (szczególnie dolara).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane