Czytasz dzięki

Arabia Saudyjska ogranicza dostawy ropy do Azji

opublikowano: 14-05-2020, 06:54

Po zobowiązaniu się do ograniczenia wydobycia w ramach umowy OPEC+, Arabia Saudyjska ogranicza dostawy surowca na ceniony rynek azjatycki.

Kontrolowany przez państwo koncern Saudi Aramco zmniejszył wolumeny kontraktowe na czerwiec dla co najmniej ośmiu klientów azjatyckich. Trzech innych regionalnych nabywców otrzymało kwoty o jakie prosili saudyjskiego dostawcę. 

Zobacz więcej

Ropa naftowa

Bloomberg

Takich redukcji dostaw oczekiwano po tym, jak największy na świecie eksporter ropy ogłosił na początku bieżącego tygodnia, że ograniczy produkcję o kolejny milion baryłek dziennie w porównaniu z tym, do czego zobowiązał się już w ramach porozumienia OPEC+. Swoje dostawy do azjatyckich odbiorców ograniczył też inny członek kartelu OPEC, Irak.

Cięcia podaży na największym rynku ropy naftowej na świecie są znakiem, że członkowie OPEC ściśle przestrzegają umowy o ograniczeniu produkcji, która weszła w życie 1 maja, próbując zrównoważyć gwałtowny spadek popytu wywołany przez epidemię koronawirusa. 

Ograniczenia prawdopodobnie będą przedłużone również w przypadku zaplanowanych na lipiec dostaw.

Zmniejszenie dostaw ropy naftowej w Azji zbiega się z poprawą popytu, gdy chińska gospodarka powoli wzmacnia się, a konsumpcja w Indiach wydaje się poprawiać. 

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane