Arabski pączek w polskiej kuchni

opublikowano: 08-02-2018, 10:05

Na słodko z konfiturą, na słono z boczkiem, na zabawę z alkoholem. Pszenna bułka smażona w tłuszczu już kilka tysięcy lat emu była praktycznym nośnikiem nadzienia, z czasem zaczęto jej nadawać znaczenie magiczne.

Konstrukcja pączka jest niezwykle prosta i opisy spożywania podobnych potraw znajdujemy w przekazach z czasów Imperium Rzymskiego i hellenistycznych państw Bliskiego Wschodu. Rzymianie jedli je z mięsem świętując przemijanie zimy i wejście w okres przedwiośnia, które współcześni ich potomkowie nazywają primavera. 

Zobacz więcej

Przedwojenna reklama okolicznościowa pączków z warszawskiej kawiarni Ziemiańska.

Polona.pl

W Polsce początkowo schlebiano tradycji mięsnej i wnętrza przysmaku wypełniała najczęściej słonina. O smażeniu potrawy pisze Mikołaj Rej w Żywocie człowieka poczciwego, używając po raz pierwszy określenia "jak pączek w maśle" w dzisiejszym jego znaczeniu. 

Słodka wersja delicji pojawiła się u nas prawdopodobnie w okresie silnego wpływu kultury tureckiej. Imperium Osmańskie przejęło od wcześniejszych kalifatów arabskich tradycje kulinarne, zwłaszcza w zakresie słodyczy i właśnie przez Stambuł do Krakowa, Wilna i Warszawy dotarła moda na słodkie pączki.

Niewiele osób zresztą pamięta, że wiele słodkości pojawiło się w Europie dzięki Arabom. Chałwy, daktyle, bakalie, migdały, bloki sezamu sklejone miodem - wszystkie te elementy do europejskiej kuchni przybyły wraz z wyprawami krzyżowymi, intensywnymi kontaktami Cesarstwa Bizantyjskiego oraz późniejszą rekonkwistą Hiszpanii. 

W XVIII wieku Jędrzej Kitowicz, znakomity pamiętnikarz, historyk, niezrównany komentator współczesnych sobie czasów opisywał popularność pączków na dworze saskim: Ciasta także francuskie, torty, pasztety, biszkopty i inne, pączki nawet — wydoskonaliło się to do stopnia jak najwyższego. Staroświeckim pączkiem trafiwszy w oko mógłby go podsinić, dziś pączek jest tak pulchny, tak lekki, że ścisnąwszy go w ręku znowu się rozciąga i pęcznieje do swojej objętości, a wiatr zdmuchnąłby go z półmiska.

Niezależnie od nadzienia była to zawsze potrawa spożywana na koniec karnawału, a jej zjedzenie było konieczne dla szczęścia w kolejnych miesiącach. Współcześnie przesąd ten wydaje się być wciąż żywy, ponieważ tego jednego dnia nad Wisłą zjada się 100 mln pączków!

Nie ma wątpliwości, że pączek w znaczeniu pszennej bułki wypełnionej konfiturami to typowo polska tradycja, choć powstała w wyniku mieszania się różnych nurtów kulinarnych. Znajdziemy je wszędzie tam, gdzie historia rzucała naszych rodaków, a nazwa - paczki - i słodkie nadzienie owocowe są najlepszym tego dowodem. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy