Jeden z największych koncernów hutniczych świata luksembursko-fransusko-hiszpański Arcelor potwierdził piątkowe doniesienia włoskiego dziennika "Corriere della Sera", że jest zainteresowany przejęciem Huty Warszawa, której właścicielem jest włoski koncern Lucchini. "Prowadzimy negocjacje z Włochami w sprawie przejęcia ich hutniczych operacji w Polsce. Szczegóły negocjacji objęte są tajemnicą handlową" - powiedział PAP Luc Sheer rzecznik prasowy Arcelora.
Sheer nie chce przesądzać, jak długo negocjacje potrwają, ale dodaje, że przejęcie Huty Warszawa (pełna nazwa Huta Lucchini Warszawa) wpisuje się w strategię Arcelora.
"Jesteśmy zainteresowani zwiększeniem naszej obecności w regionie Europy Środkowo-Wschodniej" - powiedział.
Odmówił jednak odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób przejęcie Huty Warszawa wpłynie na profil produkcji tego zakładu i poziom zatrudnienia.
Wcześniej, rzeczniczka huty Ewa Karpińska powiedziała PAP, że firma nie ma żadnego oficjalnego potwierdzenia, że Huta Lucchini w Warszawie zostanie sprzedana koncernowi Arcelor. Zapewniła, że huta usiłuje uzyskać takie potwierdzenie od koncernu Lucchini.
86-letni założyciel koncernu hutniczego Lucchini, Luigi Lucchini powiedział dziennikowi "Corriere della Sera", że sprzeda Arcelorowi Hutę Warszawa przejętą w ramach prywatyzacji w 1992 roku za 100 mln euro, w której ma ok. 80 proc. udziałów.
Arcelor powstał w lutym 2001 roku z połączenia firm Acelaria, Arbed i Usinor. Jego roczna produkcja wynosi 47 mln ton wyrobów hutniczych. W Polsce Arcelor buduje dwie instalacje baterii koksowniczych w koksowni "Przyjaźń" w Dąbrowie Górniczej.
Obok Lucchini udziałowcami Huty Warszawa są Skarb Państwa (0,0017 proc. plus złota akcja) oraz banki - wierzyciele.
W środę została podpisana umowa sprzedaży 62 proc. udziałów grupy Lucchini rosyjskiej firmie Siewierstal. Wartość transakcji to 450 mln euro.