Czytasz dzięki

ArcelorMittal słabo ocenia perspektywy branży hutniczej

opublikowano: 07-08-2019, 06:19

Koncern ArcelorMittal, największy na świecie dostawca stali w słabo widzi przyszłość sektora hutniczego.

Hutniczy gigant, którego siedziba mieści się w Luksemburgu ocenia, ze globalny popyt na stal wzrośnie w tym roku zaledwie o 0,5 do 1,5 proc. Jeszcze w maju firma oceniała wzrost na co najmniej 1 proc. Rynek europejski ma pozostać najsłabszym regionem, w którym popyt na stal może spaść w 2019 r. nawet o 2 proc.

Huta
Zobacz więcej

Huta fot. Bloomberg

Koncern podkreśla, że branża cierpi na skutek spowolnienia sprzedaży, obwiniając o to niemieckie koncerny motoryzacyjne i konkurencję ze strony taniego importu. 

Kondycja rynku w pierwszej połowie 2019 r. była bardzo trudna, przyszłość nie wygląda wcale lepiej – powiedział Lakshmi Mittal, dyrektor generalny ArcellorMittal.

Zarządzana prze niego firma, odnotował w II kwartale 2019 r. stratę operacyjną rzędu 200 mln USD, na co wpłynęły odpisy na aktywa i sprzedaż po przejęciu zrealizowanym we Włoszech. Wskaźnik EBITDA spadł 49 proc. do 1,6 mld USD, co jest najsłabszym wynikiem od początku 2016 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane