Nowy ratusz dla Krakowa:
Kraków dostanie nowy kompleks ratuszowy. Miasto wyłoniło już zwycięski projekt, uzyskało fundusze na jego realizację i czeka na pozwolenie na budowę. W przyszłym roku miasto zamierza rozpisać przetarg na generalnego wykonawcę nowego magistratu, tak aby budowa zakończyła się już w 2011 roku.
Projekt architektoniczny powstał w krakowskiej pracowni Archivision. Przy ulicy Centralnej, w miejscu, gdzie teraz stoją budynki należące do dawnej firmy Prefabet, powstaną dwa nowe sześciokondygnacyjne biurowce. Razem z sąsiednimi z trzykondygnacyjnymi budynkami utworzą jeden duży zespół. Takie rozwiązanie ma zwiększyć powierzchnię użytkową z 3,2 tys. mkw. aż do 13 tys. mkw.
Przebudowa pozwoli dodatkowo na utworzenie w tym miejscu spójnego kompleksu mieszczącego wszystkie miejskie urzędy, by mieszkańcy Krakowa mogli załatwić swoje sprawy w jednym miejscu i nie musieli, tak jak ma to miejsce teraz, przemieszczać się po całym mieście. Budynek krakowskiego ratusza w założeniu ma być obiektem wielofunkcyjnym. Jego całkowita powierzchnia ma wynieść 1,9 tys. mkw. Ratusz pomieści również Zarząd Budynków Komunalnych. W dwóch wyższych budynkach przewidziano miejsce dla sal konferencyjnych oraz pomieszczenia archiwum głównego. Do wykończenia wszystkich obiektów zostaną wykorzystane szkło, aluminium, granit oraz płytki ceramiczne. Koszt inwestycji szacuje się na 55 mln zł