Arctic Paper chce kupować

KSA
opublikowano: 17-11-2009, 00:00

W ciągu kilku tygodni spółka poinformuje o wynikach rozmów w sprawie przejęć.

W ciągu kilku tygodni spółka poinformuje o wynikach rozmów w sprawie przejęć.

Mimo trudniejszego otoczenia rynkowego jeden z największych w Europie producentów papieru książkowego i graficznego nie rezygnuje ze zwiększania mocy wytwórczych.

— Jeśli w połowie przyszłego roku okaże się, że rynek rośnie, rozważymy zwiększenie mocy produkcyjnych w zakładzie w Kostrzynie nad Odrą do 380 tys. ton papieru rocznie — mówi Michał Jarczyński, prezes Arctic Paper.

Dochodzenie do tego poziomu mocy potrwa 2-3 lata i ma pochłonąć kilkadziesiąt milionów euro. Obecnie spółka wytwarza tam 265 tys. ton papieru rocznie i relatywnie niewielkimi nakładami może zwiększyć produkcję do 310 tys. ton. Arctic Paper ma ponadto zakład w szwedzkim Munkedals, gdzie planowane jest zwiększenie mocy ze 160 do 175 tys. ton rocznie oraz w niemieckim Mochenwagen. Ta fabryka wytwarza 115 tys. ton papieru oraz 52 tys. ton celulozy. W tym drugim asortymencie produkcja ma się zwiększyć do 70 tys. ton rocznie.

Na tym nie koniec. Przy okazji niedawnego debiutu giełdowego przedstawiciele Arctic Paper przyznali, że rozmawiają w sprawie przejęć. W grze są trzy podmioty o potencjale produkcyjnym 150-300 tys. ton.

— W ciągu kilku tygodni powinniśmy przedstawić rezultaty prowadzonych przez nas negocjacji — mówi Michał Jarczyński, prezes Arctic Paper.

W III kwartale Arcitic Paper miał 454,2 mln zł przychodów, 49,2 mln zł zysku operacyjnego i 31,9 mln zł zysku netto. Oznacza to wzrost odpowiednio o 51 proc., 95,5 proc. i 35 proc. rok do roku, ale dane nie są porównywalne, bo wyniki z III kwartału 2008 r. nie uwzględniają rezultatów przejętej pod koniec ubiegłego roku papierni w Mochenwagen.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy