ARiMR podała listę rolników uprawnionych do rent strukturalnych

PAP
opublikowano: 21-12-2010, 21:52

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na swoich stronach internetowych zamieściła we wtorek listy rolników uprawnionych do renty strukturalnej. W całym kraju złożono 11 463 wnioski o taką pomoc. Podstawowa wysokość renty to 1013 zł.

Listy opublikowano z podziałem na województwa. Rolnicy mogą szukać swoich nazwisk na listach pod adresem www.armir.gov.pl i dalej wyszukując odpowiednie województwo. Prawo do renty strukturalnej przysługuje rolnikom, którzy ukończyli 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni), ale nie dłużej niż do ukończenia przez nich 65. roku życia. Rolnicy i muszą przekazać swoje gospodarstwo następcom i zaprzestać prowadzenia działalności rolniczej.

Jak wynika z informacji zamieszczonej na stronie internetowej ARiMR, kolejność przysługiwania renty strukturalnej została ustalona na podstawie kryteriów zawartych w rozporządzeniu ministra rolnictwa z 19 czerwca 2007 r. Pomoc jest przyznawana w ramach działania "Renty strukturalne" z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2007-2013.

Na początku grudnia minister rolnictwa Marek Sawicki mówił, że to, ile osób dostanie renty strukturalne, zależy od zgody Komisji Europejskiej. Wyjaśnił, że poprzednie władze unijne uważały, że obowiązuje nas limit rent - mogliśmy wypłacić 7,5 tys. świadczeń. Podkreślił, że zależy mu, by jak najwięcej rolników, którzy złożyli wnioski, miało wypłacone renty strukturalne. "Tak się składa, że limit środków, jaki mamy, wystarcza nam w tej chwili na obsłużenie wniosków" - powiedział.

ARiMR przyjmowała wnioski o renty strukturalne od 1 do 10 września. Był to ostatni nabór w ramach PROW na lata 2007-2013. Jego uruchomienie było możliwe dzięki zgodzie Komisji Europejskiej na przesunięcie pieniędzy z innych działań PROW.

Podstawowa wysokość renty strukturalnej to 1013 zł. Może być ona podwyższona o 676 zł, jeżeli współwłaścicielem przekazywanego gospodarstwa była żona rolnika. Maksymalnie można dostać 1791 zł renty miesięcznie.

W ramach PROW na lata 2007-2013 odbyły się dwa nabory wniosków na renty strukturalne (w 2007 i 2008 r.). Świadczenia takie otrzymało wtedy ponad 13,6 tys. rolników. W latach 2004-2006 przyznano ponad 50 tys. rent strukturalnych. Na świadczenia w 2010 r. przeznaczone jest 114 mln euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane