Arka szuka sojuszu

KZ
opublikowano: 05-02-2010, 00:00

Zarządzający liczą, że na akcje Rafako znajdą się chętni, którzy później pomogą poprawić nadzór firmy.

Zarządzający liczą, że na akcje Rafako znajdą się chętni, którzy później pomogą poprawić nadzór firmy.

BZ WBK AIB TFI i BZ WBK AIB Asset Management zmniejszył łączne zaangażowanie w raciborskiej spółce z 27,5 do 23,2 proc.

— Przyczyną zmiany są ograniczenia dotyczące wykonywania prawa głosu, jakie nakłada na nas ustawa o funduszach inwestycyjnych [TFI nie mogą wykonywać więcej niż 10 proc. głosów — red.]. W efekcie nasz wpływ na sprawowanie właściwego nadzoru w spółce, m.in. poprzez skład rady nadzorczej, jest mniejszy niż wynikałoby to z wielkości udziałów. Mamy nadzieję, że zwiększenie zaangażowania innych instytucji finansowych w spółkę Rafako pomoże wspólnie poprawić jakość nadzoru — mówi Magdalena Bielak z Arki.

W Rafako karty rozdaje Elektrim i Laris Investments (kojarzone z Zygmuntem Solorzem), którzy obsadzają całą radę nadzorczą. Jesienią funduszom BZ WBK nie udało się przeforsować zmian, które chcieli wprowadzić na walnym, głosując oddzielnymi grupami. Wspomniane ograniczenia spowodowały, że formalnie nie było to możliwe.

Magdalena Bielak nie chciała powiedzieć, czy fundusz sprzedał akcje bezpośrednio innej instytucji. W środę z pakietem przekraczającym 5 proc. ujawniła się Aviva OFE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy