Asseco International ma być jak Formula Systems

opublikowano: 12-10-2017, 22:00

Analitycy uważają pomysł wydzielenia i upublicznienia międzynarodowego ramienia informatycznej grupy za neutralny.

W czwartek informowaliśmy o zamiarach wydzielenia zagranicznych aktywów grupy Asseco Poland do spółki holdingowej Asseco International (AI) i jej możliwym upublicznieniu na jednej z giełd zagranicznych lub w Polsce. W zamyśle władz informatycznej grupy nowy holding ma powtórzyć sukces izraelskiej spółki Formula Systems (FS).

Wpływ na wycenę grupy może mieć IPO Asseco International. Zagraniczni inwestorzy zdecydują, czy są skłonni wycenić tę część biznesu wyżej od notowanego w Polsce podmiotu kontrolującego. Istotny będzie cel emisji i sposób, w jaki Asseco zamierza inwestować pozyskane fundusze, by zapewnić inwestorom godziwą stopę zwrotu - mówi Przemysław Sawala-Uryasz, Pekao Investment Banking
Zobacz więcej

Wpływ na wycenę grupy może mieć IPO Asseco International. Zagraniczni inwestorzy zdecydują, czy są skłonni wycenić tę część biznesu wyżej od notowanego w Polsce podmiotu kontrolującego. Istotny będzie cel emisji i sposób, w jaki Asseco zamierza inwestować pozyskane fundusze, by zapewnić inwestorom godziwą stopę zwrotu - mówi Przemysław Sawala-Uryasz, Pekao Investment Banking Fot. Marek Wiśniewski

— Chcemy budować wartość opierając się na międzynarodowych aktywach, z perspektywą dynamicznego rozwoju i możliwością upublicznienia na rynkach międzynarodowych — doprecyzowywał Adam Góral, prezes Asseco Poland, podczas spotkania z analitykami i dziennikarzami.

Z sierpniowej transakcji sprzedaży akcji FS oraz wcześniejszych dywidend Asseco otrzymało łącznie ponad 450 mln zł, co oznacza, że początkowa inwestycja w tę spółkę już się zwróciła. Pakiet ponad 26 proc. akcji, który nadal kontroluje Asseco, ma rynkową wartość ok. 0,5 mld zł. Dzięki pełnomocnictwu polska firma nadal kontroluje izraelską. Sprzedaż akcji FS będzie miała pozytywny wpływ na wyniki grupy Asseco w III kw. w wysokości 330- 360 mln zł. Jednocześnie grupa zdecydowała się na dokonanie odpisów wartości aktywów zagranicznych, co obniży wynik o 106 mln zł. Zgodnie z planem, do AI mają zostać wniesione aportem wszystkie spółki działające na rynkach międzynarodowych (z wyjątkiem FS). 96,55 proc. akcji AI będzie należało do Asseco Poland, a 3,45 proc. do menedżerów Asseco Central Europe (ACE), którzy obecnie mają udziały w ACE. Prezesem nowej spółki holdingowej zostanie Jozef Klein, szef ACE, a Adam Góral, będzie szefem rady nadzorczej. Kurs Asseco Poland zakończył czwartkowe notowania wzrostem o 1,35 proc., do 46,4 zł, przy obrotach blisko 12 mln zł. Analitycy ostrożnie wypowiadają się o najnowszych planach spółki.

— Nie jestem przekonany, czy Asseco uda się uzyskać zdecydowanie wyższą wycenę Asseco International we Frankfurcie niż np. w Polsce. Frankfurt to obok Londynu jedna z dwóch największych giełd w Europie, ale to po prostu giełda w Niemczech. Nie jest skupiskiem spółek technologicznych jak Nasdaq, o którym kiedyś myślało Asseco. Odpisy w wynikach były spodziewane, więc nie była to niespodzianka. Podsumowując, wszystkie zapowiedziane zmiany odbieram neutralnie — mówi Konrad Księżopolski, analityk Haitong Banku.

Plany Asseco jako neutralne postrzega także Przemysław Sawala-Uryasz z Pekao Investment Banking.

— W zasadzie nic się nie zmieniło, ani z poziomu kontroli, ani w fundamentach. W rzeczywistości wpływ na wycenę grupy może mieć IPO Asseco International. Zagraniczni inwestorzy zdecydują, czy są skłonni wycenić tę część biznesu wyżej od notowanego w Polsce podmiotu kontrolującego. Istotny będzie cel emisji i sposób, w jaki Asseco zamierza inwestować pozyskane fundusze, by zapewnić inwestorom godziwą stopę zwrotu — mówi analityk.

Adam Góral zapowiedział, że plany grupy nie będą miały wpływu na politykę dywidendową. Inwestorzy są przyzwyczajeni, że spółka co roku dzieli się zyskiem. Analitycy mają obawy, czy w m.in. kontekście słabości rynku publicznego w Polsce, czy zmniejszenia strumienia dywidend z FS, Asseco będzie w stanie w długim terminie utrzymać poziom dywidendy.

— Nadal długoterminowy potencjał dywidendowy spółki jest kluczowy w podjęciu decyzji inwestycyjnej — mówi Przemysław Sawala-Uryasz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Asseco International ma być jak Formula Systems