Asseco Poland dołączyło do BSA

KA
opublikowano: 09-12-2009, 00:00

Największa polska firma informatyczna walczy z piractwem ramię w ramię z Microsoftem. I to nie tylko w Polsce.

Największa polska firma informatyczna walczy z piractwem ramię w ramię z Microsoftem. I to nie tylko w Polsce.

Asseco Poland zostało pełnoprawnym członkiem Business Software Alliance (BSA), organizacji producentów oprogramowania, zwalczającej piractwo komputerowe. W różnych okresach do tej organizacji należały co prawda Cenega, MKS i Young Digital Planet, ale one korzystały z najniższego poziomu członkostwa, który raczej przypominał stowarzyszenie.

— Asseco jest pierwszą polską firmą, która przystąpiła do BSA w pełnym wymiarze, a więc również w zakresie egzekwowania przez organizację prawa Asseco w przypadku jego ewentualnego naruszenia. Status członkowski innych polskich firm uczestniczących w pracach organizacji był dotychczas tak niski, że jako BSA nie podejmowaliśmy na ich rzecz działań prawnych przeciwko piratom — informuje Bartłomiej Witucki, reprezentujący BSA w Polsce.

Do organizacji należy obecnie 96 firm, m.in. Microsoft, Adobe, Symantec. Są to producenci oprogramowania wykorzystywanego na masową skalę na komputerach osobistych, a co za tym idzie — najczęściej nielegalnie kopiowanego. Obecność w tym gronie Asseco może więc dziwić. Firma jest kojarzona z dostarczaniem oprogramowania dla ZUS i CEPiK. Ze względu na jego specyfikę, trudno sobie wyobrazić, by było kopiowane i nielegalnie wykorzystywane gdzie indziej.

— Członkiem BSA zostało Asseco Poland. Ale jest to członkostwo w imieniu całej grupy kapitałowej. A w grupie mamy także firmy produkujące oprogramowanie wykorzystywane na skalę masową. To choćby polska Asseco Business Solutions z przeznaczonymi dla małych przedsiębiorstw aplikacjami Wa-Pro i niemiecka Matrix 24, oferująca oprogramowanie do zarządzania stacjami roboczymi. Niestety, w przypadku ich oferty spotykamy się z wykorzystywaniem większej liczby licencji niż zostało sprzedane — tłumaczy Katarzyna Drewnowska, dyrektor działu PR i relacji inwestorskich Asseco Poland.

Przedstawiciele polskiej firmy lub jej spółek zależnych zasiądą w komitetach wykonawczych BSA w 15 krajach. Aby uczestniczyć w działaniach tej organizacji na wszystkich rynkach, na których Asseco działa, firma zdecydowała się bowiem na członkostwo nie tylko w Polsce, ale od razu na w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Wcześniejsze epizody polskich firm w BSA — niezależnie od niskiego poziomu członkostwa — dotyczyły tylko rynku polskiego

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KA

Polecane