Asseco rozwinie system Fronteksu

opublikowano: 08-01-2019, 22:00

Polska firma stworzy dla europejskiej agencji nową wersję systemu do kontroli granic.

Frontex, Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej, to instytucja, z którą Asseco współpracuje od lat. Teraz podpisało kolejny kontrakt. To szacowana na blisko 8 mln EUR netto umowa ramowa na rozwój nowej wersji systemu Opera, który służy przede wszystkim do kontroli granic. Choć jest to umowa ramowa, została podpisana tylko z jednym wykonawcą — właśnie Asseco. System Opera jest używany do planowania wykorzystania zasobów ludzkich oraz sprzętowych przez kraje Unii Europejskiej oraz strefy Schengen podczas wspólnych działań operacyjnych. Wdrożenie zostało zaplanowane na dwa lata.

Zdzisław Wiater,
dyrektor w Asseco Poland, nie kryje zadowolenia z kontraktu z Fronteksem, który
jest klientem grupy od ponad dekady. Współpracę z europejską agencją
zapoczątkowała w 2007 r. spółka ABG Spin, która później została włączona do
Asseco.
Zobacz więcej

DŁUGOFALOWA WSPÓŁPRACA:

Zdzisław Wiater, dyrektor w Asseco Poland, nie kryje zadowolenia z kontraktu z Fronteksem, który jest klientem grupy od ponad dekady. Współpracę z europejską agencją zapoczątkowała w 2007 r. spółka ABG Spin, która później została włączona do Asseco. Fot. ARC

Nowa wersja Opery ma ułatwić dostęp do danych, które obecnie są gromadzone w różnych systemach. Dzięki temu rozwiązaniu będą one znajdować się w jednym miejscu, co pozwoli uniknąć błędów podczas ich ręcznego przetwarzania i pobierania z wielu źródeł. System będzie przechowywał m.in. informacje personalne, dane o urządzeniach technicznych razem z ich specyfikacją, a także szczegóły dotyczące prowadzonych działaniach w celu kontroli granic. Pozwoli również na szybką analizę i planowanie zasobów finansowych.

W ramach umowy Asseco dostarczy oprogramowanie, wykona migrację danych z istniejącej wersji systemu oraz przeprowadzi szkolenia użytkowników.

— Jednym z istotnych celów, jaki mamy osiągnąć projektując system dla Fronteksu, jest stworzenie wygodnego w użyciu interfejsu, który zostanie udostępniony zarówno pracownikom tej organizacji, jak i innym zewnętrznym użytkownikom współpracującym z agencją — powiedział Zdzisław Wiater, dyrektor pionu organizacji międzynarodowych i rozwiązań dla sektora bezpieczeństwa Asseco Poland.

Przed rokiem Asseco podpisało z Fronteksem umowę na przygotowanie studium wykonalności systemu do wykrywania niezgodnych z przepisami lub podejrzanych działań statków morskich i innych jednostek pływających. Klientami informatycznego giganta wśród dużych międzynarodowych instytucji są także m.in. NATO czy ESA, Europejska Agencja Kosmiczna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy