Czytasz dzięki

Atende będzie hojne

opublikowano: 15-11-2018, 22:00

Spółki technologiczne informatycznej firmy budzą zainteresowanie inwestorów branżowych.

Grupa Atenda miała bardzo udany III kw., który w branży informatycznej uchodzi za jeden ze słabszych. Zakończyła go z 4,4 mln zł zysku netto wobec 1 mln zł rok wcześniej. Zysk operacyjny zwiększył się do 5,7 mln zł z 1,55 mln zł, a przychody urosły o 44 proc. — do 78 mln zł. Poprawa to pochodna dobrych wyników spółki matki. Dzięki temu została zasypana strata, jaka grupa miała po pierwszym półroczu. Po trzech kwartałach informatyczna grupa ma 3,3 mln zł zysku netto, 11,5 mln zł EBITDA i 193 mln zł przychodów. Za największy wzrost sprzedaży odpowiada segment publiczny, który wzrósł o ponad 30 proc. Atende w tym segmencie selektywnie podchodzi do przetargów, koncentrując się na mniejszych i bardziej rentownych. Większość spółek zależnych miała Pozytywny wpływ na wynik III kw. miała większość spółek zależnych. Wśród nielicznych wyjątków znalazła się Atende Medica.

W ocenie prezesa Atende Romana
Szweda przyszły rok będzie dla spółki dobry w segmencie publicznym,  zarówno w sektorze samorządowym, obronnym jak
i służbie zdrowia, ze względu na  wydatkowanie
środków unijnych, zapóźnienia oraz trwającą modernizację.
Zobacz więcej

Dobre perspektywy:

W ocenie prezesa Atende Romana Szweda przyszły rok będzie dla spółki dobry w segmencie publicznym,  zarówno w sektorze samorządowym, obronnym jak i służbie zdrowia, ze względu na  wydatkowanie środków unijnych, zapóźnienia oraz trwającą modernizację. Fot. Piotr Waniorek

— Ta spółka w ostatnim kwartale będzie kończyła kilka kontraktów, więc cały rok zakończy na plusie. Wszystkie spółki z grupy powinny ten rok zakończyć z dodatnim wynikiem — mówi Roman Szwed, prezes Atende.

Prezes podziewa się dobrych wyników w ostatnim kwartale, choć zapewne trudno będzie uzyskać lepsze niż w IV kw. 2017 r., w którym zysk przekroczył 13,6 mln zł. W tym roku Atende otrzymało blisko 5 mln zł dywidend od spółek zależnych i na koniec III kw. kwartału miało zgromadzone na kontach 21,3 mln zł. Giełdowa spółka planuje też być hojna dla swoich akcjonariuszy.

— Jeśli chodzi o dywidendę, nasza strategia zakłada, aby nie płacić mniej niż rok wcześniej — mówi prezes.

Z zysku za 2017 r. Atende wypłaciło na nią blisko 8 mln zł, co dało 0,22 zł na akcję. Przy obecnym kursie (3,3 zł) dawałoby to stopę dywidendy na poziomie blisko 7 proc. Mimo lepszych r/r wyników kurs Atende jest sporo niżej niż przed rokiem. Zarząd spółki wyklucza jednak uruchomienie buy-backu.

Przez ostatnie lata Atende zdobyło dość szeroki portfel mniejszych, ale innowacyjnych spółek technologicznych: od Phoenix Systems, tworzącego innowacyjne oprogramowanie dla rynku internetu rzeczy, przez specjalizujący się w zaawansowanej analizie dużych zbiorów danych Energy TechLab, zajmujący się projektowaniem układów elektronicznych, w tym układów scalonych wielkiej skali integracji, OmniChip, po A2 Customer Care pracujący nad autorskim rozwiązaniem eCars, udostępnianym w chmurze, dla przedsiębiorstw zarządzających i dostarczających energię do stacji ładowania samochodów elektrycznych. Spółki zaczęły już pozyskiwać kontrakty na swoje rozwiązania.

— Widzimy zainteresowanie inwestorów branżowych niektórymi z naszych innowacyjnych firm. Duży partner ułatwiłby mocniejsze wejście na rynek i rozwój rozwiązań — mówi Roman Szwed.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

IT