Atrium wyda 60 mln EUR

Gigant rynku nieruchomości komercyjnych odświeży centra handlowe w Warszawie i Białymstoku.

W październiku Atrium European Real Estate zakończyło pierwszy etap rozbudowy warszawskiego centrum handlowego Promenada, które zyskało dodatkowe 7,6 tys. mkw. powierzchni. Teraz Atrium prowadzi prace związane z wstępnym etapem rozbudowy warszawskiego centrum Targówek. Ale to nie wszystko. Spółka, która w lecie 2012 r. dołączyła do nielicznego grona podmiotów mających ulokowane w polskich nieruchomościach komercyjnych przynajmniej 1 mld EUR, planuje kolejne modernizacje.

Chodzi o to, by polski portfel nieruchomości spółki nie tracił na wartości. Ta szacowana jest na 1,5 mld EUR (6,8 mld zł), co stanowi 58 proc. aktywów spółki notowanej na wiedeńskiej giełdzie.

— Podjęliśmy dalsze kroki w zakresie repozycjonowania portfela i zatwierdzone zostały inwestycje wartości około 60 mln EUR w dwa kolejne projekty przebudowy i rozbudowy obiektów w Polsce, będącej naszym kluczowym rynkiem. Projekty będą realizowane w centrum handlowym Reduta w Warszawie oraz Biała w Białymstoku — informuje Josip Kardun, prezes Atrium European Real Estate.

W modernizację Reduty Atrium chce zainwestować 28 mln EUR (124 mln zł), a Białej — 31 mln EUR (138 mln zł). W efekcie mają się powiększyć o — odpowiednio — 6 oraz 7,5 tys. mkw. powierzchni. Wraz z trwającymi już rozbudowami centrów handlowych Promenada i Targówek łączna wartość czterech zatwierdzonych polskich inwestycji wyniesie ok. 120 mln EUR (533 mln zł).

Jest to zarazem część planu zakładającego zwiększenie powierzchni obiektów Atrium o 70 tys. mkw. Modernizacje to konieczność, jeśli Atrium chce więcej zarabiać. W Polsce znajduje się siedem z dziesięciu obiektów, które firma uważa za kluczowe. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2016 r. dochód netto z najmu w Polsce wyniósł 76,3 mln EUR (339 mln zł), czyli 0,2 proc. więcej niż w tym samym okresie 2015 r.

Zgodnie ze standardami stowarzyszenia EPRA, dochód z powierzchni porównywalnych był o 0,1 proc. większy niż rok temu i wynosił 70,2 mln EUR (312 mln zł). W pierwszych dziewięciu miesiącach 2016 r. EBITDA całego Atrium, z wyłączeniem zmiany wartości aktywów i zbyć, wyniosła 111,4 mln EUR. To 8,6 proc. mniej niż w 2015 r. Wpływ na to miały głównie sytuacja w Rosji i wzrost kosztów administracyjnych. Nie przeszkodziło to jednak zarządowi zatwierdzić w tym tygodniu planu wypłaty stałej dywidendy wysokości 27 eurocentówna akcję w 2017 r., co daje stopę dywidendy wysokości 7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Atrium wyda 60 mln EUR