Audytor rozwiązał umowę z Cube.ITG

opublikowano: 28-01-2018, 22:00

Po otwarciu sanacji informatycznej spółki firma badająca jej sprawozdania utraciła niezależność, bo… stała się wierzycielem.

W piątek po południu spółka Cube.ITG poinformowała w komunikacie, że audytor rozwiązał z nią podpisaną zaledwie w sierpniu 2017 r. umowę na badanie i przeglądy sprawozdań finansowych. „W otrzymanym piśmie AVANTA Audit wskazała, iż powodami rozwiązania umowy jest niedotrzymanie przez emitenta warunków umowy powodujące utratę niezależności przez AVANTA Audit jako audytora sprawozdań finansowych spółki” — czytamy w komunikacie.

POD GÓRKĘ:
POD GÓRKĘ:
Cube.ITG, którym kieruje Marek Girek, nie ma ostatnio dobrej passy. Najpierw sanacja, potem żądanie 10 mln zł kary przez COI, a teraz strata audytora.
Marek Wiśniewski

Zarząd Cube.ITG podał, że w okresie obowiązywania umowy nie było przypadków rozbieżności ws. interpretacji i stosowania przepisów lub postanowień statutu dotyczących przedmiotu i zakresu badania sprawozdań finansowych spółki. W czasie obowiązywania umowy nie było też przypadków rezygnacji z wyrażeniaopinii albo wydania opinii negatywnych. Od czasu jej zawarcia audytor zdążył zbadać tylko sprawozdania za pierwsze półrocze 2017 r. Faktycznie nie było w nim opinii negatywnych, ale jedynie zwrócenie uwagi na ryzyko dotyczące możliwości kontynuacji działalności.

Jak więc doszło do utraty niezależności przez audytora? Prezes Marek Girek twierdzi, że nastąpiło to po październikowej decyzji sądu o otwarciu, na wniosek Cube.ITG, postępowania sanacyjnego spółki. Po ogłoszeniu sanacji zobowiązania informatycznej spółki weszły do listy wierzytelności, a była wśród nich m.in. faktura od nowego audytora. Ponieważ audytor stał się wierzycielem Cube. ITG, uznał, że jest to potencjalny konflikt interesów, i postanowił rozwiązać umowę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane