Australia odmawia rezygnacji z węgla

opublikowano: 10-10-2018, 16:15

Rząd Australii ogłosił, że nie zastosuje się do wezwania rezygnacji z węgla do 2050 roku, pisze The Independent.

Wicepremier Michael McCormack powiedział, że Australia z pewnością będzie kontynuować eksploatację posiadanych złóż węgla, bo odnawialne źródła energii nie zdołają go zastąpić.

Stanowisko rządu Australii to raeakcja na raport Międzyrządowego Panelu do Spraw Zmiany Klimatu działającego przy ONZ. Ostrzegł on, że rezygnacja z węgla do 2050 roku jest konieczna aby zapobiec podwyższeniu globalnej temperatury o 1,5 proc. Dla Australii byłaby to zła wiadomość, bo zmiany klimatu powodują w niej częstsze susze, powodzie i fale skrajnych upałów. Dodatkowo zagroziłoby to Wielkiej Rafie Koralowej, jednemu ze skarbów przyrody Australii.

Rząd Australii nie ma jednak zamiaru ograniczyć korzystania z węgla.

- Jest faktem, że górnictwo węgla i produkcja energii z węgla odgrywają ważną rolę w miksie energetycznym Australii i będzie tak także w przyszłości – powiedział McCormack.

Premier Scott Morrison podkreślił, że Australia nie wycofa się z zobowiązań podjętych podczas szczytu klimatycznego w Paryżu i zredukuje emisję gazów cieplarnianych o 26 proc.  do 2030 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, The Independent

Polecane