Australia: rynek pracy pozytywnie zaskoczył

opublikowano: 13-09-2018, 06:32

Najnowsze dane z australijskiego rynku pracy okazały się lepsze niż oczekiwali ekonomiści, sygnalizując, że dynamika wzrostu płac osiągnęła najwyższy poziom od pięciu lat.

W największej gospodarce antypodów stworzonych zostało w sierpniu 2018 r. 44 tys. miejsc pracy podczas gdy mediana prognoz ekonomistów zakładała wartość rzędu 18 tys. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc. i pokryła się z projekcjami. 

Praca w pełnym wymiarze godzin wzbogaciła się o 33,7 tys. etatów zaś w przypadku zatrudnienia w niepełnym wymiarze godzin zwiększyła się o 10,2 tys. 

Tzw. wskaźnik niedostatecznego wykorzystania, suma bezrobocia i niepełnego zatrudnienia spadł do 13,4 proc. co jest najniższą wartością od czerwca 2013 r. 

Sierpień był wybitnym miesiącem dla australijskiego rynku pracy – ocenił Callam Pickering, ekonomista z globalnego serwisu pracy Indeed, który wcześniej pracował w banku centralnym Australii. Miara niepełnego wykorzystania jest silniej skorelowana ze wzrostem płac niż tradycyjna stopa bezrobocia. Tak więc ten rozwój jest pożądany dla przyszłego wzrostu płac. Chociaż wciąż mamy przed sobą długą drogę – dodał ekonomista.

W drugim kwartale, wzrost gospodarczy w Australii osiągnął najwyższy poziom od sześciu lat, a władze monetarne mają nadzieję, że 1,5-proc. stawka gotówkowa będzie napędzała tę szybką ekspansję, aby zacieśnić rynek pracy i pomóc w rozpaleniu inflacji.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu