Austria: przejęcie domu narodzin Hitlera było legalne

opublikowano: 30-06-2017, 13:56
aktualizacja: 30-06-2017, 13:59

Sąd Najwyższy Austrii ogłosił w piątek, że przejęcie przez państwo domu, w którym urodził się Adolf Hitler, było legalne. To kończy długą batalię z właścicielami.

W grudniu państwo przejęło dom w Braunau, w którym urodził się przyszły kanclerz III Rzeszy. Powołano się na prawo przyjęte specjalnie w tym celu przez parlament. Przejęcie nastąpiło po wielu latach sporu z właścicielką nieruchomości, Gerlinde Pommer, która wynajmowała budynek resortowi spraw wewnętrznych od lat 70. XX wieku, odmawiając jednocześnie sprzedaży i remontu domu. Rząd argumentował, że przejęcie domu jest konieczne, aby nie stała się „świątynią neonazistów”. Prawnik reprezentujący właścicielkę odwołał się w styczniu od decyzji w sprawie przejęcia. Sąd konstytucyjny w Wiedniu ogłosił jednak w piątek, że odebranie nieruchomości właścicielce za rekompensatą było zgodne z interesem publicznym.

Adolf Hitler
Adolf Hitler
Bloomberg

- Dom jest narażony na stanie się miejscem pielgrzymek wyznawców ideologii neonazistowskiej. Było zatem niezbędne zapewnienie, że nie będzie tam dochodziło do aktów kryminalnych – ogłosił sąd.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, local.au

Polecane