Autobanki: gorzej, ale lepiej

Urszula Chojnacka
opublikowano: 11-07-2006, 00:00

Akcja kredytowa banków samochodowych w I półroczu 2006 była o 6 proc. niższa niż rok wcześniej. Dynamika spadków maleje.

Analizując wyniki I półrocza 2006 można zauważyć lekkie polepszenie na trudnym rynku kredytów samochodowych udzielanych przez autobanki. Co prawda, akcja kredytowa w porównaniu z sześcioma miesiącami roku 2005 zmniejszyła się, ale był to spadek rzędu zaledwie 6,2 proc. (w I półroczu 2005 w porównaniu z I półroczem 2004 wartość podpisanych umów była niższa aż o 25 proc.). Pod względem liczby zawartych umów spadek był większy — 12,5 proc.

W sumie sześć banków samochodowych udzieliło prawie 23 tys. kredytów na kwotę 750 mln zł. Wyniki nie uwzględniają RCI Bank Polska, który w czerwcu rozpoczął samodzielną działalność kredytową (wcześniej kredyty były udzielane przez ING Bank Śląski) i jego akcję kredytową będzie można podsumować dopiero po III kwartale.

Trzech graczy zanotowało wzrost akcji kredytowej, a trzech — obniżenie. Najbardziej wzrosły wyniki Toyota Bank Polska — o 10 proc. wartość umów, o 15 proc. ich liczba. Nieznaczne wzrosty wartości udzielanych kredytów mają też na swoim koncie: Fiat Bank Polska — o 5 proc. (jednak pod względem liczby zawartych umów firma wykazała 15-proc. spadek) oraz DaimlerChrysler Bank Polska — o 3 proc. Najbardziej znaczący spadek odnotował Volkswagen Bank Polska — zarówno wartość udzielonych kredytów, jak i liczba zawartych umów spadły w jego przypadku o jedną piątą, jednak firma nadal wyraźnie wyprzedza swojego największego konkurenta, Toyota Bank Polska, mając nad nim dwukrotną przewagę w akcji kredytowej i liczbie umów. Spadki odnotował także GMAC Bank Polska — o 10 proc. w wartości umów i 14 proc. pod względem ich liczby — oraz FCE Bank Polska (dawniej Ford Bank Polska), którego akcja kredytowa spadła co prawda tylko o 5 proc., ale liczba kredytów — o jedną piątą.

— Chociaż zanotowaliśmy w II półroczu 2006 nieznaczny spadek sprzedaży kredytów w porównaniu z pierwszą połową 2005 roku, to już w II kwartale 2006 liczba zawartych kredytów detalicznych wzrosła o 6 proc., natomiast wartość tych kredytów była wyższa o 22 proc. w porównaniu z II kwartałem 2005 roku. Jednocześnie w całym drugim półroczu 2006 średnia wartość kontraktu kredytowego wzrosła o 14 proc. — mówi Beata Anna Jaszczur, prezes zarządu FCE Bank Polska.

Wygląda więc na to, że powoli następuje odbudowa po ubiegłorocznym boomie na tanie samochody używane sprowadzane za gotówkę z zagranicy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Urszula Chojnacka

Polecane