Czytasz dzięki

AviaAM odleci z parkietu

opublikowano: 15-02-2018, 22:00

Ogłoszono wezwanie na akcje litewskiej grupy, zajmującej się leasingiem samolotów. Spółka może zniknąć z parkietu nawet w wypadku jego niepowodzenia.

Do debiutu na warszawskiej giełdzie właśnie szykuje się litewski operator turystyczny Novaturas, tymczasem innej spółce z tego kraju spieszno do zejścia z giełdy. W czwartek grupa 14 akcjonariuszy grupy AviaAM Leasing ogłosiła wezwanie na brakujące im 23,14 proc. akcji. Płacą 5,62 zł za papier, czyli o 1 grosz więcej, niż wynosi średnia ważona cena akcji z ostatniego kwartału. Jeszcze w środę za walory spółki na giełdzie płacono 6,36 zł, ale po ogłoszeniu wezwaniakurs spadł o prawie 12 proc.

Zobacz więcej

Fot. Marek Wiśniewski

— Niska płynność akcji spółki i niewielkie wolumeny obrotu, w połączeniu z wysokimi kosztami administracyjnymi i innymi obciążeniami związanymi z faktem bycia spółką publiczną oraz chęć pełnego skoncentrowania wszystkich zasobów na rozwoju spółki, spowodowały, że część akcjonariuszy zdecydowałasię ogłosić publiczne wezwanie do sprzedaży pozostałych akcji — tłumaczy Vladas Bagavicius, reprezentujący wzywających.

Polscy akcjonariusze AviaAM muszą zwrócić uwagę na to, że spółka działa na podstawie prawa litewskiego, które różni się od polskiego. Podstawowa różnica polega na tym, że akcjonariusze mogą zdecydować o wykluczeniuspółki z obrotu giełdowego nawet w wypadku niepowodzenia wezwania. Wystarczy, że za taką uchwałą na walnym zagłosują posiadacze co najmniej 75 proc. akcji. Już wiadomo, że do tego dojdzie — wzywający zadeklarowali, że przegłosują taką uchwałę na walnym 9 marca, czyli dwa dni po rozpoczęciu przyjmowania zapisów. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane