AZ Finanse: Duże zmiany, małe efekty

A-Z Finanse
opublikowano: 09-07-2009, 17:49

Na początku czwartkowej sesji popyt miał przewagę wynikającą z wczorajszej w miarę udanej obrony wsparć na amerykańskim rynku. WIG20 w tej dobrej atmosferze zdołał oddalić się od wsparcia 1800 pkt., ale skromne siły popytu pozwoliły tylko na nieznacznie ponad procentowy wzrost. Podobny rozwój sytuacji na zachodnich rynkach przy panującym spokoju uniemożliwiał większe zmiany.

Gwiazdą sesji od rana był BIOTON. Ogłosił on podpisanie umowy na dostarczanie swoich produktów do Chin i współpracę z Bayerem, co podniosło kurs momentami o 12 proc., ale ostateczny utrzymał się tylko 6 proc. wzrost. Informacja zrobiła jednak wrażenie na inwestorach, bo biotechnologiczna spółka była dziś na krajowym parkiecie czwartą co do wielkość obrotu.

Panująca w trakcie dnia stabilizacja spowodowała, że WIG20 najpierw oddalił się od sesyjnego maksimum o kilka punktów, ale już lepsze od oczekiwań dane o tygodniowej liczbie bezrobotnych w USA ponownie doprowadziły indeks na szczyty. Dane nie były w żadnym wypadku przełomowe, ale liczba nowych osób bez pracy jest najmniejsza od stycznia i po raz pierwszy od pięciu miesięcy okazała się niższa od 600 tysięcy. Obecna wartość 545 tysięcy to nadal dużo, ale przynajmniej widać efekty gospodarczej poprawy. Reakcja rynków była ograniczona, ale pomagała bykom.

Całe nadzieje na udane zakończenie prysły w końcówce. W dosłownie kilka minut podaż o połowę zmniejszyła całodzienną zdobycz byków. WIG20 zanurkował w stronę 1800 pkt. i niemal otarł się o wsparcie ale w ostatnich minutach byki zdołały wpracować symboliczny wzrost. Dzisiejsza sesja jest kolejną na której ewidentnie widać, że popyt może sobie robić dowolne ruchy, ale gdy na parkiecie pojawia się większa podaż to chętnych do kupna brakuje. Fatalnie wygląda zwłaszcza dynamicznie rosnący obrót podczas spadków. Mimo, że dalsze losy wciąż nie są rozstrzygnięte, bo wsparcie trzyma, a wzrostów nie ma, to jednak bez wyraźnej pomocy zachodnich rynków krajowe siły nie wystarczą na wyrwanie się ze scenariusza spadkowego trendu. Swoją drogą dzisiejsza sesja była pierwszą po 5 spadkowych z rzędu, więc takie odbicie nie jest niczym wyjątkowym.

Paweł Cymcyk
Analityk
A-Z Finanse

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: A-Z Finanse

Polecane