Azja interweniuje

XTB DM
opublikowano: 21-01-2009, 08:47

Choć wczoraj w Polsce wszystkie oczy zwrócone były na systematycznie osłabiającego się złotego, nie tylko polska waluta jest pod presją. Regularnie tracą też waluty w Azji, takie jak koreański won, indonezyjska rupia, czy dolar singapurski. Według nieoficjalnych doniesień, wczoraj we wszystkich tych trzech przypadkach banki centralne podjęły próby interwencji mające ustabilizować notowania.

Najbardziej zagrożony jest najbogatszy Singapur – gospodarka w tym kraju już w trzecim kwartale kurczyła się o 5%, zaś w ostatnim kwartale spadek PKB mógł być dwucyfrowy. Rząd również przewiduje, iż w tym roku PKB obniży się o 5%. Tymczasem zewnętrzne uwarunkowania nie sprzyjają odreagowaniu na rynkach walut wschodzących. Umacniający się dolar i taniejące akcje, raczej są paliwem dla dalszej przeceny. W nocy notowania EURUSD obniżyły się już do poziomu 1,2845, choć nad ranem wzrosły ponownie powyżej 1,29.

Paradoksalnie dla azjatyckich walut, jak i dla naszego regionu niebagatelne znaczenie będą miały wyniki amerykańskich spółek za czwarty kwartał. Sezon publikacji właśnie się zaczął i prawdopodobnie będzie miał kluczowy wpływ na nastroje rynkowe.

Przemysław Kwiecień
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Przemyslaw.kwiecien@xtb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: XTB DM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Azja interweniuje