Azjatyccy inwestorzy obawiają się o stan gospodarki USA

08-04-2003, 08:51

Większość azjatyckich giełd zakończyła wtorkowe sesje spadkami. Inwestorzy odebrali jako negatywny sygnał rosnącą wyraźnie podaż w ostatniej fazie notowań na giełdach amerykańskich. Znów pojawiły się obawy, że największa gospodarka świata może rosnąć znacznie wolniej niż oczekiwano.

Doniesienia z Iraku nie mają już tak dużego znaczenia dla inwestorów jak jeszcze kilka dni temu. Inwestorzy zdyskontowali już w znacznej części sukces koalicji. Pojawia się jednak coraz więcej opinii, że nawet szybkie zwycięstwo w Iraku nie jest w stanie na tyle stymulować globalny popyt, aby skorzystała z tego szeroka grupa spółek. Azjatyckie firmy obawiają się, że ich największy rynek zbytu, Stany Zjednoczone, będzie odczuwał skutki spowolnienia gospodarczego. Świadczą o tym tegoroczne dane makro. W pierwszych dwóch miesiącach tego roku zanotowano stagnację wydatków amerykańskich gospodarstw domowych. Stopa bezrobocia jest na najwyższym poziomie od blisko ośmiu miesięcy. Według Thomson Financial, prawie trzy razy więcej spółek w USA obniżyło prognozę zysku w pierwszym kwartale niż ją podniosło.

Na giełdzie w Tokio dominowały spadki. Staniały głównie akcje największych eksporterów. W dół poszła cena papierów Toyoty, generującej 80 proc. zysku operacyjnego na amerykańskim rynku. Staniały papiery Sony, którego 30 proc. sprzedaży generowane jest w USA. Spadł kurs Canona, który aż 70 proc. przychodów wypracowuje poza granicami Japonii.

Giełda w Hongkongu również kończyła sesje spadkiem. Tu także inwestorzy pozbywali się akcji eksporterów, m.in. Johnson Electric i Li & Fung, pośredniczących w handlu między firmami chińskimi i amerykańskimi. Wciąż spadają ceny akcji spółek, które odczują negatywne skutki rozprzestrzeniającego się w regionie wirusowego zapalenia płuc. Spada cena papierów linii lotniczych Cathay Pacific. Spółka po raz trzeci w ciągu ostatnich dwóch tygodni ograniczy ofertę w związku z gwałtownym spadkiem popytu.

Na giełdzie koreańskiej spadała cena akcji spółek branży finansowej. Inwestorzy obawiają się, że najwięksi kredytodawcy nie poprawią wyników w pierwszym kwartale. Świadczą o tym informacje o rezultatach Woori Finance Holdings oraz doniesienia prasowe o wynikach Kookmin Bank.

Rekordowym popytem cieszyły się akcje SK Corp., największej koreańskiej rafinerii. Pojawiły się spekulacje o możliwej ofercie przejęcia spółki.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Azjatyccy inwestorzy obawiają się o stan gospodarki USA