ISB:oddala się perspektywa wejścia Polski do strefy euro -Bear Stearns

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 27-03-2003, 16:54

Prawdopodobieństwo przyjęcia euro przez Polskę dwa lata po wejściu do Unii Europejskiej (UE) jest znacznie mniejsze, niż wynikałoby to z obecnej sytuacji na rynku finansowym, napisali ekonomiści amerykańskiego banku inwestycyjnego Bear Stearns w raporcie sporządzonym po rozmowach z przedstawicielami rządu w ubiegłym tygodniu.

„Uważamy, że Polska stoi w obliczu olbrzymich politycznych i ekonomicznych wyzwań i niebezpieczeństwa, że polski dług może w najbliższych miesiącach zostać znacznie inaczej wyceniony. Obserwujemy już ten proces na polskim rynku walutowym” – uważają ekonomiści Bear Stearns.

Wskazują przede wszystkim na niskie prawdopodobieństwo spełnienia kryteriów fiskalnych z Maastricht, czyli głównych wymogów dołączenia polskiej gospodarki do strefy euro.

„Obecne plany obniżenia poziomu deficytu budżetowego do poniżej 3% PKB w 2006 roku bazują na nierealistycznych prognozach wzrostu gospodarczego w tym okresie. Jednocześnie mamy widoczny brak politycznej woli do zaciskania pasa, aby spełnić kryteria z Maastricht w sposób trwały” – napisano w raporcie.

Dążenie Prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Leszka Balcerowicza do szybkiego wejścia do strefy euro to efekt braku zaufania do rządu, uważają ekonomiści banku. Balcerowicz - ich zdaniem - jest bowiem przekonany, że opóźnienie przyjęcia euro zwiększyłoby znacznie ryzyko „rozluźnienia” polityki gospodarczej wśród jej twórców i w rezultacie wzrost nierównowagi makroekonomicznej, finansowej i walutowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>ISB</b>:oddala się perspektywa wejścia Polski do strefy euro -Bear Stearns