ISB: OFE będą mogły zwiększyć zagraniczne inwestycje

Internet Securities
opublikowano: 18-01-2002, 15:29

Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) będą mogły inwestować za granicą więcej niż 5% aktywów, wynika ze wstępnego projektu programu gospodarczego rządu na lata 2002-2005, do którego dotarła agencja ISB.

Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) będą mogły inwestować za granicą więcej niż 5% aktywów, wynika ze wstępnego projektu programu gospodarczego rządu na lata 2002-2005, do którego dotarła agencja ISB.

- Ograniczenie transferów środków na zagraniczne rynki kapitałowe nie będzie możliwe w okoliczności liberalizacji reguł i wejścia do UE - napisano w projekcie programu gospodarczego rządu, zwanego „Planem Belki”.

Obecnie fundusze emerytalne mogą lokować poza granicami kraju nie więcej niż 5% wartości swoich aktywów.

Potwierdza to informacje piątkowej „Rzeczpospolitej”, która napisała, że główny negocjator Polski z UE Jan Truszczyński zgodził się w Brukseli, że od 1 października Polska całkowicie zliberalizuje przepływy kapitałowe, zgodnie z wymaganiami Unii Europejskiej.

Do tej pory rząd argumentował, że OFE mają charakter publiczny i nie powinny być objęte w UE regułą swobodnego przepływu kapitału w ramach jednolitego rynku. UE stała z kolei na stanowisku, że skoro OFE działają na zasadach rynkowych, nie są instytucjami publicznymi i muszą być traktowane jak każdy inny podmiot prywatny.

Zmiana limitów inwestycyjnych może mieć poważny wpływ na funkcjonowanie rynku kapitałowego w Polsce, w którym OFE mają poważny udział, zarówno jeśli chodzi o rynek akcji, jak i obligacji.

Rząd zamierza także zastąpić obecny obligatoryjny podatek od składek Pracowniczych Programach Emerytalnych (PPE) naliczany w momencie wpłaty środków opodatkowaniem świadczeń przy ich wypłacie, napisano we wstępnym projekcie.

- Czynnikiem, który pobudzić może oszczędzanie w tej formie to rozluźnienie reguł podatkowych i wprowadzenie w miejsce obligatoryjnego podatku od składki możliwość wyboru rozwiązania przez uczestników tych programów - napisano w projekcie.

Oznacza to, że rząd zamierza zastąpić obecny obligatoryjny podatek od składek naliczany w momencie wpłaty środków opodatkowaniem świadczeń przy ich wypłacie. Jest to korzystne dla członków PPE, ponieważ ta druga opcja generuje zysk pieniądza w czasie, co może nastąpić za kilkanaście-kilkadziesiąt lat.

PPE, czyli trzeci filar reformy emerytalnej, nie spotkał się z zainteresowaniem Polaków. Do 27 grudnia 2001 roku w UNFE zostało zarejestrowanych 150 programów. Środki zgromadzone w PPE na koniec grudnia 2001 roku wynosiły 71,15 mln zł.

OFE będą mogły inwestować w infrastrukturę, szkolnictwo i ochronę zdrowia, podano też w projekcie.

- Intencją rządu powinno być aby środki gromadzone w OFE były nakierowane także na inwestycje w te dziedziny, którą mogą pobudzić wzrost gospodarczy, oraz te, które przez sektor prywatny są traktowane po macoszemu, jak infrastruktura, szkolnictwo, ochrona zdrowia, itd. – napisano w projekcie „Planu Belki” W „Planie Belki” proponowane jest dokończenie procesu prywatyzacji spółek, w których głównym lub znaczącym właścicielem jest państwo i skierowanie kapitału prywatyzowanych spółek do OFE.

Inną propozycją jest korekta dotychczasowych limitów inwestycji w jednostki i certyfikaty inwestycyjne i rozszerzanie zestawu tych lokat przez umożliwienie inwestycji w certyfikaty emitowane przez specjalistyczne zamknięte fundusze Venture Capital Fund.

Na dzień dzisiejszy, dokument pod nazwą „Program Gospodarczy Rządu na lata 2002-2005” jest niepełny i nie został jeszcze oficjalnie zatwierdzony. Nie zawiera żadnego kalendarza działań lub nawet wskazówek, które elementy zawarte w programie zostaną faktycznie wprowadzone.

Rada Ministrów będzie omawiała „Program” na roboczym posiedzeniu w Klarysewie, które rozpocznie się w sobotę o 10:00, powiedział ISB w piątek rzecznik prasowy rządu Michał Tober.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy