ISB: PGNiG: akcje na GPW i w GDR-ach w połowie 2003

03-04-2002, 16:27

Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) planuje pierwszą emisję publiczną 1,5 mld nowych akcji spółki, stanowiących 26,2% akcji po podwyższeniu kapitału, wynika ze wstępnego planu prywatyzacji spółki, do którego dotarła ISB.

Emisja ta miałaby objąć 500 mln akcji (10,8%) na rynek krajowy i 1 mld akcji (15,4%) na rynek europejski i jest planowana na kwiecień-wrzesień 2003 roku w cenie 3,36 zł za 1 akcję.

Z emisji nowych akcji spółka miałaby uzyskać 5,04 mld zł. Skarb Państwa sprzedałby 200 mln akcji PGNiG w IV kwartale 2003 roku lub w I kwartale 2004 roku za sumę 672 mln zł. Pracownicy spółki dostaliby 11,5% akcji firmy, a prawo do ich zbycia uzyskaliby w 2005-2006 roku. Po pierwszej ofercie Skarb Państwa miałby 62,3% akcji w PGNiG.

Druga oferta Skarbu Państwa, po której posiadacze globalnych kwitów depozytowych (GDR) zwiększyliby swoje udziały w PGNiG do 19,2%, a inwestorzy krajowi do 14,6%, jest planowana na koniec 2004 lub początek 2005 roku.

Trzecia i ostatnia oferta skierowana do grupy inwestorów krajowych, np. otwartych funduszy emerytalnych (OFE), po której Skarb Państwa zmniejszyłby swój udział w spółce do 46,9% miałaby mieć miejsce w 2006 roku.

W sumie z prywatyzacji PGNiG Skarb Państwa mógłby uzyskać 4,03 mld zł.

Na giełdę miałaby wejść PGNiG jako grupa kapitałowa, z której struktury jednak zostałaby wydzielona spółka zależna poszukiwawczo-wydobywcza. Dla niej ma być przygotowywany oddzielny plan debiutu giełdowego. PGNiG zachowa w tej spółce pakiet większościowy. Ze sprzedaży spółki 45% wpływów zostałoby przeznaczonych na pokrycie długów, a 55% zasiliłoby PGNiG.

Grupa kapitałowa PGNiG składałaby się z 6 spółek przesyłowych, 4 dystrybucyjnych oraz 23 spółek obsługi klienta SPOK, które przejęłyby działalność handlową, obsługę techniczną i pozyskiwanie nowych klientów. W przyszłości te spółki mogłyby łączyć obrót gazem z handlem wodą, energią oraz usługami telefonicznymi, internetem i mogłyby współpracować z gminami.

Ten zapis jest odpowiedzią na propozycje Ministerstwa Gospodarki, które chce zupełnego wydzielenia ze struktur PGNiG handlu gazem w postaci 23 spółek. Miałyby one zostać następnie sprywatyzowane w 100% z udziałem samorządów i inwestorów zewnętrznych.

Wniesienie majątku do spółek dystrybucyjnych mogłoby nastąpić w lipcu-październiku 2002, po wcześniejszym zaakceptowaniu planu prywatyzacji spółki przez rząd w czerwcu-lipcu 2002 roku, co będzie musiało poprzedzić zakończenie z sukcesem negocjacji w obligatariuszami PGNiG.

Aby doprowadzić do debiutu, spółka musi rozpocząć negocjacje z posiadaczami 800 mln euro obligacji, które zostały wyemitowane jesienią 2001 roku. Prospekt emisyjny zakłada, że Skarb Państwa nie może wskutek prywatyzacji zmniejszyć swojego udziału w spółce PGNiG poniżej 50%. Plan zakłada rozpoczęcie negocjacji już w kwietniu 2002 roku.

Rząd zaakceptował we wtorek strategię dla energetyki, ustalając jedynie kierunek zmian, wedle których przesył energii elektrycznej i gazu ma być oddzielony od obrotu. Jak powiedział ISB po wczorajszej konferencji rządu minister skarbu Wiesław Kaczmarek, jest to strategia ogólna, a szczegółowe koncepcje mają być jeszcze opracowywane.

Dyrektor Departamentu Energetyki Ministerstwa Gospodarki Wojciech Tabiś powiedział ISB w środę, że szczegółowe koncepcje oddzielenia działalności przesyłowej od obrotu mają być opracowane do końca maja.

Marta Koblańska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>ISB</b>: PGNiG: akcje na GPW i w GDR-ach w połowie 2003