ISB: RG ma zgodę NP na badanie rafinerii południowych

Paweł Kubisiak
opublikowano: 12-05-2003, 11:37

Nafta Polska udzieliła pozwolenia Rafinerii Gdańskiej SA na wgląd w dokumenty trzech rafinerii południowych: Czechowice, Jasło i Gorlice na pół roku, powiedział agencji ISB w poniedziałek Krzysztof Mering, rzecznik Nafty Polskiej.

"Nafta Polska udzieliła pozwolenia Rafinerii Gdańskiej na wgląd w dokumenty rafinerii południowych przez pół roku" - powiedział Mering. " To badanie powinno rozpocząć się jeszcze w maju."

Rzecznik Nafty powiedział, że w dalszym ciągu są możliwe wszystkie scenariusze dalszego rozwoju sektora paliwowego w Polsce.

Rafineria Gdańska stara się doprowadzić do realizacji programu niezależnego rozwoju, który zakłada konsolidację spółki z rafineriami południowymi oraz spółką wydobywającą ropę z dna Morza Bałtyckiego Petrobaltic, a w przyszłości debiut publiczny. Niezależny rozwój rafinerii wykluczyłby przejęcie spółki przez PKN Orlen i tym samym stworzenie jednego centrum produkcji i dystrybucji paliw w Polsce.

Pod koniec kwietnia PKN Orlen, który w konsorcjum z Rotch Energy stara się o zakup Rafinerii Gdańskiej, wyraził gotowość do wzięcia udziału w konsolidacji rafinerii południowych. Wcześniej prasa spekulowała, że udział Orlenu w konsolidacji warunkuje potencjalną zgodę Nafty Polskiej na sprzedaż RG Orlenowi.

Według ministra skarbu Piotra Czyżewskiego, ostateczna decyzja w sprawie wyboru ścieżki prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej SA może być podjęta w pierwszej połowie czerwca.

Nafta Polska, która jest odpowiedzialna za restrukturyzację i prywatyzację polskiego sektora paliwowego, negocjuje obecnie sprzedaż 75% akcji RG konsorcjum Rotch Energy i PKN Orlen.

Rozstrzygnięcie sposobu prywatyzacji RG oznacza, że minister skarbu zaakceptuje rekomendację Nafty Polskiej w kwestii przyjęcia, bądź też odrzucenia oferty konsorcjum Rotch Energy oraz PKN Orlen SA. Odrzucenie oferty będzie oznaczało konieczność zakończenia przetargu bez rozstrzygnięcia, co w konsekwencji otworzy ścieżkę do wyboru innych możliwych scenariuszy: utworzenia grupy LOTOS, czyli samodzielny rozwój RG i jej późniejszy debiut publiczny, lub też podniesienie kapitału Orlenu i wniesienie RG aportem. (ISB)

Marta Koblańska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / <b>ISB</b>: RG ma zgodę NP na badanie rafinerii południowych