PAP: Grupa Lotos chce kupować kaspijską ropę

opublikowano: 17-06-2003, 15:38

Grupa Lotos SA (nowa nazwa Rafinerii Gdańskiej) jest zainteresowana zakupem ropy kaspijskiej, która miałaby być dostarczana rurociągiem Odessa-Brody-Gdańsk - poinformował PAP prezes Lotosu Paweł Olechnowicz.

Prezes gdańskiej rafinerii spotkał się we wtorek z przebywającym w Gdańsku Aleksandrem Todijczukiem, prezesem spółki Ukrtransnafta SA, która jest ze strony ukraińskiej operatorem rurociągu.

"Nasze możliwości pozwalają na przerób około miliona ton kaspijskiej ropy. Rozmawiamy jednak o większych ilościach, gdyż myślimy o rozwoju i szerszej działalności Grupy Lotos" - powiedział Olechnowicz.

Strona ukraińska liczy na to, że gdańska spółka będzie kupowała od dwóch do czterech milionów ton ropy dostarczanej rurociągiem Odessa-Brody-Gdańsk rocznie. List intencyjny w tej sprawie zostanie prawdopodobnie podpisany za tydzień podczas wizyty polskiej delegacji w Odessie.

Część rurociągu po stronie ukraińskiej, z Odessy do miejscowości Brody, została już wybudowana. Według zapowiedzi ministra infrastruktury Marka Pola, projekt budowy polskiego odcinka rurociągu będzie mógł być zrealizowany, pod warunkiem, że jego finansowanie zostanie zorganizowane na zasadach komercyjnych.

"Dzięki temu przedsięwzięciu istnieją możliwości bezpośrednich dostaw wysokiej jakości ropy do rafinerii gdańskiej i Naftoportu, a następnie dalszy jej reeksport w rejon basenu Morza Bałtyckiego" - wyjaśnił prezes Ukrtransnafta.

Dodał, że chociaż w tej chwili na tym rynku dostawy lekkiej ropy naftowej pochodzą z Morza Północnego, to w perspektywie będą one się obniżać. W to miejsce Ukraińcy chcą wejść ze swoją ropą.

"Cena kaspijskiego surowca może być korzystniejsza, gdyż koszty jego transportu rurociągiem do Polski i Europy będą niższe niż dostarczane w inny sposób. Na tym polega konkurencyjność tego projektu" - powiedział Todijczuk.

W pierwszym etapie, bez budowania dodatkowych stacji pomp, rurociągiem będzie mogło być przesyłane w ten sposób do 10 mln ton rocznie. Po wybudowaniu dwóch stacji pomp po stronie polskiej przepustowość wzrosnąć miałaby do 25 mln ton.

Według prezesa Ukrtransnafta, optymistyczny wariant przewiduje, że kaspijska ropa popłynie rurociągiem w 2005 roku, natomiast według scenariusza pesymistycznego - w roku 2007.

Szacuje się, że budowa odcinka rurociągu od ukraińskiej granicy do Gdańska będzie kosztować 500 mln euro. Unia Europejska wesprze projekt budowy instalacji dotacją w wysokości dwóch mln euro. Środki te zostaną przeznaczone na prace przygotowawcze.

Według biznesplanu opracowanego przez PricewaterhouseCoopers, transport kaspijskiej ropy do Polski będzie możliwy po wybudowaniu odcinka łączącego Brody z Płockiem i Gdańskiem. Mogłoby to nastąpić za trzy do pięciu lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / <b>PAP:</b> Grupa Lotos chce kupować kaspijską ropę